Nella: Nemám ledviny, ale život mě baví

nela1Jeden ze svých snů si splnila v uplynulých měsících Nellinka Lišová ze Znojma. Slečna s odzbrojujícím úsměvem, která bydlí v jednom ze znojemských paneláků, se setkala se svým oblíbeným hercem a seznámila se i s režisérem krásných českých pohádek. Že je vám tento příběh nějak povědomý? Možná jste jej zahlédli před dvěma týdny v České televizi. My vám jej dnes připomeneme a prozradíme i něco ze zákulisí.

Nejdříve se však zastavíme u „hrdinky“ onoho příběhu. Myslím, že nikdo z čtenářů by nechtěl být na jejím místě.

Nella nemá od malička ledviny, v půl roce života ji totiž diagnostikovali karcinom ledvin. Ve dvou letech musela na transplantaci, avšak tělo cizí orgán nepřijalo. Několik let pak využívala náročnou domácí peritoneální dialýzu (tj. dialýza skrze břišní stěnu). Následovala druhá transplantace, ale ani ta se bohužel nepovedla. Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu nemůže docházet ani pravidelně do školy a učila se doma. Dnes je to trochu jinak, ale to prozradíme až později. Její denní příjem tekutin klesl na půl litru vody a musí přísně hlídat příjem potravy. Aby mohla Nella žít musí až pětkrát týdně dojíždět na dialýzu do Prahy.

„Ráno vstáváme velmi brzy, tak kolem čtvrté a pak honem do sanitky a směr Praha. Tam si Nella asi čtyři hodiny poleží u přístroje a pak zase asi tři hodiny sanitkou domů. Je jasné , že je potom unavená a na nějaký další program už nemáme čas. Ale přesto nás dnes baví společně zvelebovat náš byt, občas spolu vaříme, je moc ráda, když za ní přijde kamarád či kamarádka. Večer spát a ráno nanovo,“popisuje maminka Božena Lišková denní program, který společně s dcerou absolvují už mnoho let. Někdy zůstávají v nemocnici i několik týdnů a tak je jasné, že na nějaké koníčky či výlety moc času nemají. Nezbývá tedy ani čas na denní docházku do školy.

Více ve vydání Znojemského týdne z 2.3.2015

nela2OLYMPUS DIGITAL CAMERA