Neuklidila po psovi, dostala pokutu

Neuklidila po psovi 1

Podle obyvatel domů na Kuchařovické ulici a u Kauflandu v poslední době přibývá majitelů, a to nejen v jejich okolí, ale i jinde ve Znojmě, kteří své psy, a to i bojová plemena, pustí volně bez náhubku nebo vodítka. Nedávno jeden takto volně vypuštěný velký pes bez náhubku zaútočil na malého psa a pokousal ho. Majitelka napadaného psa vše oznámila městské policii a muž, který psa takto vypustil, dostal pokutu. Čeká ho i úhrada nemalých nákladů za veterinární ošetření a léčení napadeného zvířete.

Strážníci městské policie se ve Znojmě zaměřují na dodržování vyhlášky, která pejskařům nařizuje, aby měli psi při venčení na veřejném prostranství náhubek nebo byli na vodítku. „V první polovině března bylo v deseti případech zjištěno venčení psů bez vodítka nebo náhubku, zodpovědným osobám byly uloženy pokuty v řádu stokorun za porušení vyhlášky města,“ potvrdil Petr Hladký preventista Městské policie Znojmo

Strážníci ve Znojmě také dohlíží na to, aby pejskaři uklízeli exkrementy z veřejných prostranství po svých „čtyřnohých miláčcích“. Jedna majitelka psa neuklidila po svém psovi exkrement u dětského hřiště na Holandské ulici ve Znojmě. „Před odchodem z místa se rozhlédnutím po okolí ujistila, že se poblíž nenachází nějaká hlídka,“ sdělil Petr Hladký, preventista Městské policie Znojmo. Poznamenal, že její počínání viděli strážníci a ohodnotili je blokovou pokutou ve výši tři sta korun.

Vyhláška města Znojma zakazuje nejen pobíhání psů bez vodítka nebo náhubku, ale také volně žijících koček, které mohou přispět k šíření nemocí, včetně těch parazitárních.

Strážníci proto nedávno uložili pětiset korunovou pokutu seniorce na Pražské ulici, která zde krmila volně žijící kočky. Protože to bylo jen několik hodin poté, co byla upozorněna, aby to nedělala, tak kočky krmila znovu. „Zároveň připomínáme majitelům zvířat zákon na ochranu zvířat proti týrání, který zakazuje opuštění zvířete s úmyslem se ho zbavit nebo vyhnat,“ zdůraznil Hladký. Strážníci chytili od začátku roku přes padesátku zvířat, která se toulala ve Znojmě. Většinou šlo o psy, ale v sedmi případech to byly kočky. Jejich odchyt bývá oproti psům složitější, obzvláště pokud kočky dlouhodobějším pobytem mimo lidské obydlí zdivočely. Odchycené kočky jsou převáženy do útulku v Načeraticích. V některých městských částech je vyšší výskyt volně žijících koček. „Výrazně tomu pomáhá skutečnost, že jsou některými obyvateli krmeny,“ upozornil preventista městské policie.

Ilustrační snímek