Neuvěřitelné: Narodil se 29. února jako prastrýc

Neuvěřitelné

Ta pravděpodobnost, že se v jedné rodině během tří generací narodí dva lidé 29. února, se blíží výhře prvního pořadí ve sportce. Přesto se to ve Znojmě minulý týden stalo. Malý Lukáš Bloudíček se stejně jako jeho prastrýc narodil v poslední únorový den přestupného roku.
Porod svého syna Lukáše na přestupný den 29. února ale rozhodně dvaadvacetiletá maminka Pavla Bloudíčková z Kravska neplánovala. Příroda se avšak řídí jinými zákony, a tak Lukáš se narodil minulé pondělí, šest dnů po určeném termínu. Stejně překvapená byla i šestadvacetiletá Eliška Radová z Břežan, které se v tento den ve znojemské nemocnici narodil syn Daniel. Ten přišel na svět oproti vypočítanému termínu pro změnu téměř o tři týdny dříve.
U Bloudíčků navázali na rodinnou tradici. „Moje babička mi vyprávěla, že jeden její bratr z dvojčat se narodil v noci 28. února a druhý 29. února, ale do rodných listů jim oběma napsali 28. únor, prý aby se to nepletlo,“ uvedla maminka Pavla.
A jak proběhnou oslavy narozenin na přestupný den, který se objeví v kalendáři jednou za čtyři roky? „Datum jsme zatím neurčili, ale zcela jistě je budeme slavit každoročně,“ řekla Bloudíčková. Eliška Radová plánuje oslavu vždy na poslední únorový den, protože Daniel se narodil v tomto měsíci.
Před čtyřmi roky na přestupný den ve Znojmě přišel na svět Petr Sikora. „Syna každoročně bereme na oslavu narozenin do cukrárny. O tom, že se narodil v tento den, jsme mu s manželem povídali, ale nemá z toho ještě rozum, protože nezná kalendář. Pochopí to, až bude chodit do školy. Jinak pro naše děti pořádáme společnou velkou oslavu narozenin, na kterou přijdou obě babičky a oba dědečkové vždy mezi 28. únorem a 11. březnem, to je den kdy se narodila naše šestiletá dcera Terezie. Ale ani ji o samostatnou oslavu neošidíme, takže narození našich dětí slavíme celkem třikrát, “ přiblížila maminka čtyřletého Petra,
Jana Sikorová.