Nové hřiště a devadesátiny školy oslavili dortem s pastelkami

Nové hřiště.1Nové hřiště. 2Nové hřiště 3

Houpačku, prolézačky, pískoviště, koš na basketbal, auto na pružinách, houpadla a další atrakce mají na hraní děti mateřské školy v Suchohrdlech u Miroslavi. Hřiště bylo slavnostně otevřeno poslední zářijovou středu. Oslava se neobešla bez velkého narozeninového dortu s marcipánovými tužkami pro děti i učitele. Vážil čtyřiadvacet kilo a upekly ho dvě šikovné maminky. Vybudování víceúčelového areálu školy předcházela úprava okolního pozemku, kterou si vzali na starost rodiče a prarodiče dětí. Hřiště využijí i děti navštěvující mateřské centrum při místní základní škole. Bude otevřeno shodně s provozní dobou školy, družiny i kroužků.

Nešlo o jedinou novinku. Školka se letos přestěhovala do nových prostor, které vznikly přístavbou základní školy a její rekonstrukcí. Předtím fungovala v nevyhovující budově bývalé německé školy z 18. století. „Souběžně probíhala i rekonstrukce základní školy s výměnou rozvodů vody a elektřiny, podlah, obkladů ve třídách, sociálního zařízení, včetně nových omítek. Došlo i na přestavbu nevyužívané školní půdy kde je nyní družina, ateliér pro výtvarnou výchovu a sborovna. Žákům od začátku letošního září slouží také nová tělocvična a školní jídelna s kuchyní,“ vyjmenovala suchohrdelská starostka Barbora Arndt.

Základní škola z roku 1925 letos slaví devadesátiny. „Jde o první českou školu v obci, která byla dříve osídlena převážně německými obyvateli. Při úpravách interiérů jsme se snažili zachovat historický ráz školy, například původní je tesané kamenné schodiště,“ uvedla starostka. „Přístavba a úpravy školní budovy vyšly obec na 12,1 milionu korun, z toho milion tvoří dotace. Školu prvního stupně, kterou navštěvuje jedenadvacet našich dětí a školáků z Miroslavských Knínic, chceme v obci udržet. Stejně tak školku s kapacitou čtyřiadvaceti dětí. I když jsme si museli vzít úvěr, občané a zastupitelé tento projekt jednoznačně podpořili. Všichni si uvědomují známou pravdu, že děti jsou naše budoucnost,“ řekla Arndt. Hřiště v hodnotě 321 400 korun, jehož vybudování podpořila energetická nadace částkou 280 000 korunami, vyšlo obec levněji, jen na 41 400 korun.