Nový impulz do života dodá vhodná strava a pohyb

Nový impulz 1

Že zdravá strava je pestrá, nápaditá, zábavná a hlavně přirozená pro náš organismus, na to se ve své přednášce během Dnů zdraví ve Znojmě ve čtvrtek zaměřila výživová poradkyně Klára Poláková. Také hovořila o nových trendech ve stravování. Lidé ji navštěvují s prosbou o pomoc, když chtějí zhubnout, přibrat svalovou hmotu, zlepšit zdravotní stav, kondici nebo sportovní výkony. Kromě vhodného jídelníčku jim proto doporučuje i pohybové aktivity.

Klára Poláková, která vystudovala brněnskou Masarykovu univerzitu v oboru biologie a výchova ke zdraví, vede odborné semináře a lekce cvičení ve znojemském Gladork Gym. Je členkou sportovního klubu Rabbits Znojmo, takže své rady a doporučení týkající se zdravého životního stylu si ověřuje v praxi. Mladá sympatická žena přijala pozvání k následujícímu rozhovoru.

 

Na čtvrteční přednášce ve Znojemské Besedě jste hovořila o novém trendu ve stravování – o sacharidových vlnách. Co to je?

Sacharidové vlny je způsob stravování, který vede k většímu úbytku tuku při zachování svalové hmoty. Klasickým příkladem jsou sacharidové vlny pro začátečníky. Jedna sestupná trvá čtyři dny a spočívá v tom, že první den sníte stravu s obsahem dvou set gramů sacharidů, druhý den jejich množství snížíte na polovinu, třetí den si vezmete jen padesát gramů sacharidů, čtvrtý den je bezsacharidový. V pátý den vaše strava obsahuje opět dvě stě gramů sacharidů a pak pokračuje stejným způsobem. V případě úspěšného absolvování sacharidových vln dojde v krátkém časovém úseku k úbytku tukové hmoty. Pokud však celý proces není konzultován s odborníkem a dojde k návratu k předchozímu stylu stravování, velice často nastává jojo efekt a vrátí se původní váha i se všemi „úroky“.

 

Komu byste sacharidové vlny doporučila?

Původně tento stravovací styl vynalezli vytrvalostní sportovci, kteří přišli na to, že pokud ve svém jídelníčku sníží příjem sacharidů a následně jej rapidně zvýší, mají více energie a jejich sportovní výkony se také lepší. Systém sacharidových vln využívají i kulturisté před závody. A to zejména proto, že potřebují v co nejkratší době ztratit co nejvíce tělesného tuku a „vyrýsovat“ si svaly. Pokud za mnou přijdou sportovci těchto disciplín, sestavím jim jídelníček na míru. Běžné populaci sacharidové vlny nedoporučuji.

 

Tuto dietu by ale uvítalo mnoho lidí, kteří si přejí zhubnout ….

Jde o dietu, která je obrovským testem vůle. Kolísající hladina cukru v krvi způsobuje náladovost a podrážděnost. Náš mozek si bere energii primárně z cukrů a například při sestupné vlně, kdy se dostanete až ke dni s nulovým příjmem sacharidů, není mozek někdy schopen fungovat tak, jak jsme zvyklí.

 

Klientům, kteří si přejí zmírnit projevy vážných onemocnění jako například nádorových či kardiovaskulárních, doporučujete ketogenní dietu. Na čem ta je založena?

Na velmi nízkém příjmu sacharidů, ale naopak velmi vysokém příjmu tuků, jako jsou například oleje, avokádo, ořechy, tučné sýry. Ketogenní dieta vyvrací mýtus, že „po tucích se tloustne“. Při jejím dodržení opravdu dojde ke snížení váhy, protože právě tuky vyženou tuky. Tento styl stravování je v podstatě opět založen na velkém snížení příjmu sacharidů, takže stejnou nevýhodou je náladovost a podrážděnost. Určitě bych tuto dietu nedoporučila těm, kteří pracují s lidmi, jako například učitelé nebo zdravotníci.

Dalším současným výživovým trendem je paleo dieta, která hlásá návrat k jídlu přirozeně získanému z přírody. Jaký na ni máte názor?

Údajně jsme na ni dokonce geneticky naprogramováni. Její zastánci tvrdí, že lidský organismus se stále nepřizpůsobil obilné stravě obsahující množství energie, kterou nejsme schopni využít a tělo si ji proto ukládá do tukové tkáně. Takže „paleojedlíci“ dávají přednost zelenině, libovému masu, ovoci, semenům, tukům i vyššímu příjmu vody.

Na další otázky Klára Poláková odpovídá ve 13. čísle Znojemského týdne, které najdete na novinových stáncích.

FOTO nahoře: Klára Poláková (vlevo) s posluchačkami své přednášky ve Znojemské Besedě.

Nový impulz 3