Nový šéf fotbalu: Chci pomáhat všem oddílům bez ohledu na jejich velikost

milan večeřa

Nový šéf Okresního fotbalového svazu Milan Večeřa přiznává, že je tak trochu sportovním fanatikem. Lásku k fotbalu doslova zdědil po svém tatínkovi, který působil na krajském fotbalovém svazu, v odborných komisích na Moravě a v Praze, a tak vlastně kráčí v rodinných šlépějích. S novým předsedou jsme si povídali v sídle Okresního fotbalového svazu ve Znojmě.

S čím jste do toho volebního boje o post předsedy Okresního fotbalového svazu šel?

Pro mne nebyla kandidatura na pozici předsedy fotbalového svazu cílem, ale začátkem cesty. Mým cílem je, abychom společně ten fotbal na Znojemsku někam posunuli. Na fotbalový svaz chodí dvacet lidí do odborných komisí a Každý týden tady zdarma pracují pro fotbal. A jestliže mi tito lidé vyslovili důvěru, tak by bylo špatné nezvednout tu hozenou rukavici a nekandidovat. Za mnou stála a stojí většina výkonného výboru, jeho členové znali tu moji čtyřletou práci, kterou jsem pro fotbal vykonával a ohodnotili ji. Stejně tak jednotlivé oddíly. To, že mě zvolili bezmála dvě třetiny delegátů svědčí o tom, že se rozhodli pro tu naši cestu, kterou by se měl ten náš znojemský fotbal ubírat.

A jaká by ta cesta měla být?

Musíme fotbalu vrátit punc kvality a hlavně přitáhnout zpátky diváky, kteří jsou nějakým způsobem znechuceni celorepublikovým děním ve fotbalu. My tady v okresním měřítku chceme ten fotbal dělat jiným způsobem. Postavit to na kvalitě trenérů a na mládeži, začít právě od ní. Důležité je i zbavit oddíly zbytečné administrace, ať už ze strany FAČRu nebo ČUSu (Fotbalové asociace České republiky a České unie sportu – pozn red.). Od těchto orgánů je zatěžují různé výkazy a pasporty. To bychom chtěli zjednodušit, aby mohly oddíly lépe dosáhnout na dotace.

V jakém stavu se nyní nachází fotbal na Znojemsku?

Já si myslím, že je u nás fotbal v dobré kondici. V rámci jihomoravského kraje se řadíme mezi nejlepší okresy co se týká počtu odehraných utkání. Sice nejsme největší podle počtu členské základny, ale máme hodně soutěží včetně těch mládežnických. Máme minipřípravky, přípravky, mladší žáky, starší žáky, dorostence, IV. třídu, III. třídu i okresní přebor mužů. My jsme schopni naplnit plné penzum těchto soutěží. A to je pozitivní zjištění. Ale malý nedostatek vidím v tom, že ty menší kluby často stojí na jednom nebo dvou lidech. A ti dělají vše. Od administrativy, trenérské činnosti přes úpravu hřiště po svoz hráčů… To bychom chtěli posílit a vytáhnou mladší lidi od počítačů, zapojit je. Dostat je na naše sportoviště.

V tomto směru si hodně sportovních klubů stěžuje na úbytek mladých adeptů. Jak je na tom fotbal?

My máme nárůst v oblasti minipřípravek, přípravek i žáků. Pak se to ale v tom nejsložitějším věku, který je ten dorostenecký, láme. My máme silnou skupinu dorosteneckých mužstev v krajské soutěži. Defakto je to náš lepší okresní přebor. Proto máme na okrese jen jednu dorosteneckou skupinu. Ze strany fotbalového svazu bychom nyní měli zacílit podporu směrem k trenérům. Ti žáci i dorostenci jdou za trenérem. To je velmi dobře vidět na trenérské práci např. v oddíle FK Znojmo. Pokud je kvalitní, je tam potenciál.

Celý rozhovor najdete v papírovém vydání Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/search.htm?exps=znojemsk%C3%BD%20t%C3%BDden