O jaroslavickém zámku rozhodne soud

 

Jaroslavický zámek 1

Zatím stále není jasné, komu patří chátrající jaroslavický zámek. Zda dvěma vnukům posledního majitele hraběte Augustina von Spee nebo lékaři z rakouských Korutan Sigurdu M. Hochfellnerovi, který památku i s okolními pozemky před dvanácti lety koupil. Hochfellner za zámek nezaplatil, čeká, jak dopadne restituční žaloba: Podala ji Felicitas Spee, dcera hraběte, která před několika lety zemřela. Okresní soud ve Znojmě rozhodl, že jejími nástupci v tomto sporu jsou oba synové, kteří dnes žijí v USA. Proti tomu se ke Krajskému soudu v Brně odvolal S. M. Hochfellner. „V současné době soud vyzval advokáta žalobců (to je právních nástupců po zemřelé hraběnce), k doložení listinných důkazů, k čemuž mu poskytl dvou měsíční lhůtu, která uplyne na konci července. Poté rozhodne formou usnesení,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová. Zpochybnění nástupnictví hraběnky Spee vyvrátil Milan Kyjovský, advokát zastupující dědice. „Mohu potvrdit, že samozřejmě bude jednoznačně prokázáno, že osoby, které zastupuji, jsou oprávněnými dědici,“ uvedl Kyjovský.

Památka je zatím vydána na pospas osudu i povětrnostním vlivům. „Zámek ještě před dvěma lety udržoval správce – nájemník, který zde bydlel. Dnes už tam není,“ potvrdil jaroslavický starosta Petr Zálešák.

 

Restaurování ve stylu kutil

 

Zámek v Jaroslavicích je druhý, který patří Hochfellnerovi, v Rakousku již jeden má. Po podpisu kupní smlouvy před dvanácti lety zahájil na jaroslavickém zámku opravy, restaurátorské práce a úpravy obytných místností. Byla zrenovována i kaple kam nechal umístit čtyřmetrový oltářní obraz. Do budoucna plánuje, že sem převeze mobiliář, zřídí zde knihovnu, koncertní sál a zámek otevře veřejnosti. Před sedmi lety uspořádal den otevřených dveří pro veřejnost. „Znalec a milovník památek mohl zde vidět skutečně „profesionální restaurování“ ve stylu kutil. Například barokní dvoukřídlé kazetové dveře s vykopnutou kazetou nahrazenou sololitem z nábytku přišpendleným čalounickou sponkovačkou, to vše natřeno na bílo, dále omlácené rožky kamenných prvků odborně zapatlané cementovou směsí, v kapli omlácená svislá omítka bez průzkumu a hned nahrazena mírně cementovou malbou. Vše se zkrátka opravuje stylem, co je natřený, to je spravený. I dnes se návštěvník snadno přesvědčí o kvalitě oprav. Stačí se podívat na barokní balustrádu, zábradlí terasy před zámkem. Jedno pole bylo zničeno padající větví suchého stromu. Balustry popadaly pod terasu a zničené pole bylo vyzděno z obyčejných cihel a omítnuto betonem,“ vyjádřil svůj názor Jindřich Hošek ze Znojma, který měl v Jaroslavicích sklep a nedávno zaslal redakci Znojemského týdne své stanovisko písemně.

 

Do střechy prší a okapy někdo odnesl

 

Každý majitel památky v naší republice je podle zákona povinen provádět udržovací práce na objektu. Jindřich Hošek upozornil, že v současné době se zastavila jakákoliv údržba zámku, který zarůstá, že památka má děravé střechy a je bez okapů, které byly odcizeny.

Národní památkový ústav zařadil jaroslavický zámek na seznam ohrožených památek. „Pokoušeli jsme se v roce 2013 kontaktovat majitele S. M. Hochfellnera v Rakousku a žádali ho o umožnění provedení dokumentace aktuálního stavu zámku v Jaroslavicích – jeho statiky, interiérů, dochování detailů atd., ale náš dopis zůstal bez odpovědi,“ informoval Aleš Homola vedoucí oboru evidence, dokumentace a informačních systémů brněnské pobočky Národního památkového ústavu.

Jaroslavický zámek - detail