Obchvat znovu ohrožen, ministr Prachař z Ano začal mluvit jako Polákova

hejtmanPoté, co se povedlo ministru dopravy Antonínu Prachařovi (ANO) naštvat hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška kvůli proměně čtyřproudové silnice na dvouproudovou u Mikulova si podobné překvapení nachystal i pro Znojmo. Aby vyšel vstříc odpůrcům znojemského obchvatu kolem stejnojmenného sdružení, hodlá změnit plány již rozestavěného obchvatu, který tím změní parametry na obyčejnou silnici.

 

„Se stávající reprezentací města Znojma (se starostou Gabrielem) jsem se sešel dvakrát – řešili jsme i obchvat města Znojma a bavili jsme se o napojení stávající rozestavěné silnice na okruh na Suchohrdelský,“ potvrdil ministr Prachař. Aby mohla stavba začít, musí podle něj dojít k určitým změnám.  

„Musíme nejdříve vypracovat zadávací studii – to by mohlo být tak v říjnu, pak přijde proces schvalování, to trvá tak 3-4 měsíce, no a v únoru či březnu by pak mohla být studie na světě. Důležité pro nás bude vyjádření dotčených obcí,“popsal ministr. V podstatě by tak začalo nové schvalovací kolečko.

Jak na tiskové konferenci podotkl, neměl informace o Sdružení Obchvat a se členy se nesetkal …až nyní. „Pokud jde o současnou situaci, jsem rád, že se podařilo najít shodu s místními občany na tom, abychom napojili stávající „in lajnovou dráhu“ na kruhový objezd. Vše musí být v jedné úrovni, protože nemá cenu stavět nějaké mimoúrovňové křižovatky a mosty a jiné nesmysly, které by stavbu prodražily. Už příští týden by do Znojma měli přijet lidé z mého ministerstva a mělo by se na toto téma jednat, abychom dokončili to, co už tady bylo proinvestováno,“ pokračoval ministr. „To znamená, že bude dokončen jen úsek od „inlajnové dráhy směrem k okruhu na Suchohrdelské a na druhou stranu směrem kolem nové nemocnice na kasárenskou křižovatku, všechno ostatní budeme řešit následně až později,“ oddal Prachař.

„Inlajnová dráha“ je dnes terčem posměchu,“ přidal do diskuse nad tématem kandidát na senátora za Ano Petr Firbas, který podávaů řadu podnětů proti dostavbě znojemsklého obchvatu.

„O toto jsme dvanáct let bojovali, nasazovala se nám psí hlava, prý se s námi nedá jednat. Musím zdůraznit, že v tom nebyli žádné naše osobní zájmy,“ řekla Lenka Polachová, předsedkyně Sdružení Obchvat. Ta musí do 14 dnů připravit prohlášení pro ministra, že souhlasí s navrhnutým řešením, aby se záměr podařilo dotáhnout do konce.

„Pokud vše půjde dobře a úředníci všechny potřebné dokumenty zúřadují, můžeme mít v roce 2015 v ruce všechny potřebné doklady a můžeme začít řešit soutěž a v roce 2016 můžeme začít stavět, v roce 2017 či o pár měsíců později by mohlo být hotovo,“ slibuje ministr.

Otázkou je, zdali tomu tak bude i po volbách.

„Po volbách? To je otázka. Může dojít k prodloužení, může přijít nějaká antiiniciativa, ale to jsou spekulace, uvidíme,“ zamyslel se ministr. Zároveň zdůraznil, že stát nemá v rukách moc, aby mohl naplánovat silnice ve státním zájmu. Chybí tu potřebný zákon.

Pokud jde o financování, to by neměl být problém. „Peníze na silnice nechybí, vždycky byly a vždycky budou, tady ve Znojmě půjde o stamiliony ne o miliardy,“ uzavírá ministr.