V Uherčicích obnovil téměř zaniklé řemeslo perleťářství


Obnovil1

Poháry na víno jako v dobách keltských válečníků, spony jako v účesech slavných hereček a další originální náramky, náušnice a přívěsky z rohoviny zhotovuje Milan Strmiska z Uherčic-Mešovic. Jeho ozdoby v sobě spojují divoký naturel s krásou a elegancí.

Z kravských rohů vyrábí i frťany nebo čertí růžky. Každý roh nejprve rozřeže na dílky, které roztřídí a určí, co z nich vyrobí. „Rohovina bývá různě silná, takže když zhotovuji náramek složený z několika obdélníků, musím jej brousit. Tvary pak musí k sobě přesně pasovat. První dva dílky náramku udělám rychle, ale od třetího dílku už pracuji s pravítkem a piplám se s tím, což je velmi náročné na čas,“ přiblížil Strmiska. Nejpracnější jsou náhrdelníky, protože rohovinu musí nejprve nahřát a narovnat v lisu. Dnes jsou „in“ ozdoby z přírodní rohoviny, takže je neleští.

Milan Strmiska obdržel od ministra kultury titul nositele tradice lidových řemesel ve zpracování rohoviny a perleti. Má obavu, aby tato tvorba nezanikla s nedostatkem materiálu. Rohovinu dříve výhodně nakupoval v masokombinátech, ale ta se od loňského ledna…..

Více se dočtete v tištěné podobě 6. čísla Znojemského týdne.

 

Strmiska 1      Strmiska 2DSC_4337  DSC_4358