Okolí znojemského pivovaru zkrášlí „zvonivka“

Prostranství u pivovaru se po nových inženýrských sítích dočká kompletní revitalizace. „Areál pivovaru je opravdovým srdcem historického centra a vstupní branou k rotundě a znojemskému hradu a k nejkrásnější a nejoblíbenější vyhlídce na město. Proto se pouštíme do další fáze jeho zkrášlování,“ odůvodnil investici znojemský starosta Jan Grois.

Celý areál se nově zadláždí, přičemž většina plochy bude ze šatovské dlažby, neboli „zvonivky“ (část z ní se vezme z Horní České). Město, které je majitelem areálu pivovaru, nechá opravit i vstupní bránu, na kterou budou nainstalovány informační tabule. Dojde i na demolici nadbytečného přístavku, bude vysázena okrasná zeleň, stromy a instalováno pítko. Zakázka zahrnuje osazení nového mobiliáře, dokončení veřejného osvětlení, tras metropolitní sítě a hromosvodů. „Zajímavostí je, že na zemi bude rovněž vyznačen půdorys Loupežnické věže, jejíž základy byly objeveny v rámci archeologického průzkumu, který předcházel budování nových inženýrských sítí. Osmihranná románská Loupežnická věž byla až do roku 1892, kdy se zřítila, významnou dominantou města,“ připomněl Grois.

Na ploše areálu pivovaru budou zvýrazněny i půdorysné stopy brány znojemského přemyslovského hradu. Návštěvníci najdou na zemi i četné informační plotny, které budou označovat jednotlivé budovy areálu. Do rekonstrukce veřejných ploch v areálu pivovaru město investuje 12,7 milionů korun. Práce provede firma Sates Čechy, která ve výběrovém řízení podala nejvýhodnější nabídku. Začít má v nejbližších dnech. Vše by mělo být hotové do zářijového Znojemského historického vinobraní. Areál se letos dočká i dvou nových provozoven: Znojemský městský pivovar otevře pivovarskou restauraci a společnost Vinotrh vinnou galerii s kavárnou.

Foto a text najdete ve 20. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www. alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální. 

foto nahoře

Studii úprav areálu pivovaru představuje znojemský starosta Jan Grois.

první foto dole 

Okolí pivovaru s vyznačeným půdorysem Loupežnické věže.