Ota Kohoutek: Těch dvanácti let ve znojemském fotbale nelituji

 

Ve Znojmě byl minulý týden ve znamení odchodů. Mezi nimi byl i jeden velký fotbalový. Po dvanácti letech skončil v čele druholigového 1. SC Znojmo Ota Kohoutek. Vytáhl znojemský tým z MSFL až do nejvyšší soutěže a jeho éra je bezesporu úspěšná. Nejen o minulosti, ale i o budoucnosti 1. SC Znojmo jsme hovořili s prezidentem, který od minulého týdne k tomuto titulu už přidává přívlastek čestný.

Vzpomenete si na chvíle, kdy jste do klubu přišel?

Fotbal ve Znojmě jsem převzal po panu Vozábalovi před dvanácti lety. Přebíral jsem ho v okamžiku, kdy se bojovalo vůbec o udržení ve třetí lize. Ta situace v té době byla postavena tak, že kdybych do toho nešel, tak to mohlo znamenat úplný zánik pro znojemský fotbal, protože ostatní společníci o to nejevili absolutně žádný zájem, no a tak začal můj fotbalový příběh ve Znojmě.

Který okamžik se vám z těch dvanácti let vybaví jako první. Je to postup do nejvyšší soutěže nebo něco jiného?

Ze sportovní stránky je to určitě postup do první ligy, ale je potřeba říct, že to nevzniklo jenom tak samo od sebe, předcházely tomu roky ve třetí lize, kdy jsme dokázali vybudovat kostru týmu kolem Todora Yonova a mladých znojemských odchovanců, která se rok od roku zlepšovala, nabírala zkušenosti a výsledkem bylo, že tato kostra vybojovala nejen postup z třetí ligy do druhé, ale potom i do té nejvyšší. Zárodek tohoto úspěchu vznikl právě ve třetí lize a tyto roky mě paradoxně bavily ze všeho nejvíc. I když v ní byl tlak na shánění financí největší. Ale těch příjemných okamžiků bylo více, třeba vyprodaný stadion proti Spartě, Baníku, pochvaly televizních expertů na výkony znojemských hráčů a celkový vzestup fotbalu ve Znojmě.

Traduje se, že právě v té třetí lize se v klubu utvořilo až rodinné zázemí. Bylo to opravdu tak?

Všichni jsme byli kamarádi a táhli za jeden provaz. Odměny byly postaveny pro všechny na stejné úrovni a velké odměny to fakt nebyly, nikdo nikomu nic nezáviděl, prostě taková zdravá a čistá atmosféra. Opravdu to bylo takové rodinné zázemí, v té době byli všichni ti hráči takřka moji vrstevníci a to od realizačního týmu napříč celou kabinou. Na toto období velmi rád vzpomínám.

Jak už jste zmínil vrcholem byl postup do první ligy, zvažovali jste dlouho, zda do ní nastoupit, když to nemohlo být na vlastním stadionu?

Když jsme si po sportovní stránce vybojovali postup do první ligy, chtěli jsme, aby nám ten fotbalový zákon dal možnost si ji také zahrát a sportovní úspěch byl tím respektován. Proto jsme také na těch nejvyšších fotbalových i politických úrovních bojovali, aby nám to první liga umožnila. Zavázali jsme se při tom, že po dobu jednoho roku, co ji budeme hrát mimo Znojmo, připravíme ve Znojmě stadion a jeho zázemí tak, aby parametry pro nejvyšší soutěž splňoval. To jsme úplně v té jednoroční lhůtě nestihli, ale nakonec se to s vypětím všech sil a s podporou znojemské radnice i vedení FAČR povedlo a stadion je pro první ligu až na pár drobností v podstatě připravený. Zbývá už jen minimum z toho, co bylo potřeba udělat. S odstupem času musím říct, že to byla fenomenální akce pro celé město, která už se jen tak nebude opakovat.

Když jste předával symbolické klíče od klubu, co se vám honilo hlavou?

Převládala jistá úleva, protože to břemeno nebylo malé. Ale když k tomu došlo, člověku se vybavila spousta vzpomínek. Těch dvanácti let vůbec nelituji. Zajistilo mi to spoustu zážitků, radosti, spoustu nových přátel, známostí, ale prostě jsem to tak cítil a tak je to správně.

Co jste poradil svému nástupci?

Předal jsem mu klub ve stabilizovaném stavu na komfortním šestém místě s výhledem navýšení státního financování do sportu. Dále jsem apeloval na to, aby pro něj zajistil ještě lepší zázemí hlavně pro mládež, protože to je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou klub postrádá.

Budete dál chodit na fotbal, nebo si od něj budete chtít odpočinout?

Odpočinu si od něj rád, udělám si víc času pro sebe a pro rodinu. Ale na fotbal se určitě budu chodit dívat a těším se.

 

Celý rozhovor s Otou Kohoutkem a také rozhovor s novým trenérem Leošem Kalvodou najdete v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-06-2018-d5260934.htm?o=1