Otec: své dceři bych nikdy neublížil

BRNO,ZNOJEMSKO. S plačící dvouměsíční holčičkou přijeli rodiče na pohotovost s podezřením na pásový opar. Kojenec měl údajně i nepohyblivou ručičku. Dítě bylo ve znojemské nemocnici vyšetřeno, byl mu proveden rentgen a ultrazvuk.
„Žádné poranění se nenašlo, ale lékařka nám řekla, že miminko musel někdo bouchnout, ale já jsem tam žádné otisky rukou neviděla. Dcera začala plakat, úplně se sesypala a prosila mě, abych zůstala s vnučkou přes noc v nemocnici. Hned druhý den ráno přijela a vystřídala mě,“ uvedla u Krajského soudu v Brně babička dítěte.
BRNO, ZNOJEMSKO. Z pokusu o těžké ublížení na zdraví byl obžalován šestadvacetiletý otec, který žije s matkou dítěte ve společné domácnosti na Znojemsku. Soud začal případ řešit minulý týden. Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové muž uhodil v bytě na přebalovacím stole kojence do hlavy, hýždě a stehna a tím mu mohl způsobit vážná poranění. „Své dceři bych nikdy neublížil a nedopustil bych, aby ji zranil někdo jiný. Nevím, jak se to mohlo stát,“ vypověděl obžalovaný u soudu. Také řekl, že s družkou mají výborný a bezproblémový vztah. Oba svou dceru, která byla plánovaná, mají velmi rádi. „Dceru jsem občas štípal do tvářiček. Mám ale špatný cit v rukou, ale nikdy bych jí bolest nezpůsobil,“ sdělil mladík.
Rodiče si čtvrtý den na revers vyžádali propuštění dítěte z nemocnice s tím, že je nechají také vyšetřit také v nemocnici v Jihlavě. „Mamince jsme říkali, že děťátko má na těle podlitiny, ale ona, možná ze stresu na to neříkala nic. Jako lékaři máme oznamovací povinnost při podezření na týrání, tak jsem o tom informovala primáře,“ sdělila ošetřující lékařka znojemské nemocnice. Doplnila, že pořídila fotodokumentaci dítěte, což lékaři v těchto případech běžně dělají.
S matkou dítěte hovořil i primář oddělení. „Chtěl jsem, aby mi vysvětlila, kde se na tělíčku dítěte vzaly hematomy. Zdálo se mi, že je více ve stresu, než ostatní matky bývají. Působilo to na mě jako by něco tajila. Bylo naší povinností podezření na týrání dítěte oznámit,“ zhodnotil primář u soudu.
Soudkyně Dagmar Bordovská nechala vypracovat posudek z oboru zdravotnictví hodnotící zdravotní stav kojence a také posudek z oboru toxikologie. Po hospitalizaci dítěte v listopadu loňského roku byly oběma rodičům provedeny testy moči a krve na přítomnost drog. Ty potvrdily u obou partnerů metamfetamin, látku, která je součástí pervitinu. Muž měl navíc pozitivní test na Thc, látku která je součástí marihuany.
Obžalovaný byl v minulosti čtyřikrát soudně trestán pro krádež, loupež, maření výkonu úředního rozhodnutí a útok na veřejného činitele. „Se vztahem své dcery jsem nesouhlasila, ale když jsem viděla, že v době těhotenství se k ní chová pěkně, tak jsem změnila názor. Miminko byl tatínkův idol, jen se točil kolem holčičky,“ prohlásila babička u soudu.