Pamětní deska připomíná 88 statečných

 

Lidem, kteří se v padesátých letech minulého století vzepřeli totalitnímu režimu a byli za to žalářováni či popraveni, vzdala v úterý hold znojemská veřejnost. Na zdi louckého kláštera před kostelem Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava ve Znojmě, jim byla odhalena pamětní deska. Je na ní 88 jmen a příjmení politických vězňů z našeho regionu. Pietní slavnost uvedla zádušní mše v kostele, kterou za všechny oběti politických represálií sloužil opat kláštera v Nové Říši Marian R. Kosík. Památku vězněných květinami a věnci uctili zástupci církve, města Znojma, znojemského Orla, Konfederace politických vězňů a KDU-ČSL.

„Za odměnu“ jim vzali majetek a vystěhovali je

Na myšlenku zhotovit desku politickým vězňům z našeho regionu přišel Marek Venuta ze znojemského Orla. Vyhověl tak současně přání Jiřího Švihálka, který chtěl připomenout památku svého otce, politického vězně. Marek Venuta společně s předsedkyní znojemské pobočky Konfederace politických vězňů Marií Achrerovou sestavili seznam podle záznamů z archivů, od postižených rodin a pamětníků i Ústavu pro studium totalitních režimů. Marie Achrerová kromě svých čtyř příbuzných v úterý připomněla   …..

Více se dočtete a další foto najdete v 27. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.