Peter Lipa: Zpívání s Big Bandem je pro mě vždycky svátek

Slovenský jazzový zpěvák s nezaměnitelným hlasem Peter Lipa, který účinkoval na koncertech ve všech světadílech, přijede zanedlouho do našeho města, kde se stane patronem JazzFestu Znojmo. Čekají ho i dva festivalové koncerty, na tom prvním ho doprovodí Big Band znojemské Základní umělecké školy, podruhé bude účinkovat se slovenským spisovatelem, textařem, režisérem, humoristou a hercem Milanem Lasicou. Ale o tom všem je náš rozhovor.

Patronem znojemského JazzFestu jste letos již po čtvrté. Na co všechno dohlížíte a nad čím vším držíte ochrannou ruku?

Patronát je velmi diplomatická funkce. Zní velmi grandiózně, ale všechnu skutečnou práci odvádí lidé ve Znojmě, zejména Jirka Ludvík. Společně diskutujeme o programu jako celku, o termínech i jednotlivých místech pro koncerty. Je to většinou formou jednoho až dvou přátelských setkání během roku a pak si už jen telefonujeme a píšeme emaily. 

Podle názoru hudebních odborníků se dokážete obklopit excelentními muzikanty. Dá se z toho vyvodit, že pro znojemský Big Band je to velká poklona …

Tato moje vlastnost se uplatňuje zejména v případě, když si vybírám hudebníky, kteří se mnou stabilně účinkují v mých formacích. Znojemský Big Band je trochu v opačném gardu. Oni si vybrali mě, a pro mě je zpívání s Big Bandem vždy velký svátek.

Jaký hudebník hostující na festivalu ve Znojmě je skutečnou špičkou a pozval byste na jeho koncert?

………….

Odpověď na tuto otázku a další pokračování rozhovoru najdete ve 3. čísle tištěné podoby Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích. Zde najdete i program JazzFestu Znojmo.