Petice je proti vývozu epopeje do Asie

epopej

Sama proti sobě je naše metropole, která chce v příštím roce vyslat dvacet obrazů Slovanské Epopeje do Japonska, Číny, Koreji a dalších zemí. Právě tato rozměrná barevná plátna malíře Alfonse Muchy se stala magnetem, který přitahuje asijské turisty k návštěvě Prahy. Odborníci varují, že díla budou při vycestování poničena. Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky proto vydala petici za záchranu Slovanské epopeje, kterou podepisují také obyvatelé Moravského Krumlova a podepsal ji i starosta města Tomáš Třetina. Původním domovem epopeje je zámek v Moravském Krumlově, který je připraven obrazy znovu přijmout. Od letošního roku je tato památka ve vlastnictví města. „Počátkem šedesátých let právě krumlovští zachránili obrovská plátna před zkázou. V roce 2011 M. Krumlov o plátna přišel, byla přestěhována do Prahy. Respektujeme, že podle zákona nemáme na epopej právo. Nepřestaneme však stále hlasitě říkat, že na krumlovském zámku, který byl domovem pro epopej, jsou prostory pro její znovu umístění,“ zdůraznil moravskokrumlovský starosta.

O tom, že Muchovy obrazy by se neměly vůbec stěhovat, vydala již v roce 1936 rozhodnutí Rada hlavního města Prahy. „Obrazy Slovanské epopeje nebudou nikomu na výstavy zapůjčovány, ježto vzhledem ke své technice a obrovským rozměrům velmi za transportu trpí,“ cituje z rozhodnutí tehdejší pražské Rady Zuzana Poláková z Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky.

Alfons Mucha věnoval Slovanskou epopej Praze s tím, že pro ni zajistí samostatné výstavní prostory. Praha ale zatím jen teoretizuje o umístění Slovanské epopeje.

Více se dočtete v 50. čísle Znojemského týdne.