Pětice znojemských umělců má svůj katalog

 

pětice znojemských

 

Už před dvěma lety byla v Domě umění na Dolním náměstí k vidění rozsáhlá výstava „5 krát 100“, připomínající nedožité 100. narozeniny pěti významných znojemských umělců – spisovatele Karla Černého, sochaře a medailéra Jana Tomáše Fischera, malíře a grafika Emila Kotrby, malíře Josefa Růžičky a výtvarníka a keramika Miloslava Smutného. Tehdy jí k dokonalosti chyběl jen katalog. Dnes už je  pro zájemce k mání.

„Díky štědrosti a ochotě soukromých sběratelů, vesměs znojemských patriotů, a s doplněním z vlastních sbírek se Jihomoravskému muzeu ve Znojmě podařilo shromáždit na jednom místě působivou kolekci uměleckých výtvorů vzpomínané pětice jubilantů z generace „Masarykových dětí“. Přislíbený katalog k výstavě, tolik žádoucí trvalou vzpomínku na život a dílo uvedených znojemských umělců, se ale podařilo vydat až nyní, po dvou letech, a to díky finanční injekci z rozpočtu města Znojma,“ potvrdil Jiří Kacetl, jeden z autorů katalogu.

„Katalog vyšel v předvečer svátku sv. Mikuláše, patrona našeho města, a zajisté bude pěkným dárkem pod vánoční stromeček pro všechny milovníky starého Znojma a konečně celou zdejší kulturní veřejnost,“ doplňuje druhý z autorů Jaroslav Frecer.

Více než stostránkovou brožovanou publikaci na křídovém papíře lze zakoupit na pokladnách Jihomoravského muzea v minoritském klášteře a Domě umění.