Petr Švancara: Vždycky jsem chtěl lidi fotbalem bavit

petr švancaraFotbalistu Petra Švacaru lze charakterizovat mnoha přídomky. Jeden k němu ale rozhodně nepatří, a to slůvko nudný. Tím nebyl ani na hřišti ani nyní, kdy se přetransformoval do role televizního experta a fotbal hraje už jen v nižší rakouské soutěži. A ve čtvrtek si udělal i čas, aby přijel do Znojma na turnaj okresních žákovských výběrů z Jihomoravského kraje. A o tom, že to nebral jen jakousi nutnou povinnost svědčí ï to, že zápasy svých mladých následovníků poctivě sledoval z tribuny. Ve znojemské hale také ochotně svolil k rozhovoru.

Co vás přivedlo na halový turnaj žáčků do Znojma?
Byl jsem oslovený, jestli bych neměl čas předat klukům ceny a já jsem to velmi rád přijal. Tyto akce se mi líbí. Věřím, že si mě kluci ještě pamatují ze hřiště nebo i mimo hřiště z televize, kde komentuji. Přijel jsem i dřív, protože se rád podívám na výběry z kraje. A věřím, že jsem tady viděl i budoucí ligové hráče. Kluci jsou velmi šikovní a každá taková akce je přínosem. Navíc se hraje v hale na velké branky, což jsem já jako kluk vždycky miloval. Musím konstatovat, že co jsem tady za ty dvě hodiny viděl, kluci jsou velmi šikovní a mám radost, že se hrál fotbal technický a žádná nakopávaná. Já zůstávám fandou technického fotbalu, který se bohužel z ligy trochu vytratil a převládá atletika, bojovnost a jednoduchost. Tady jsem viděl a jsem za to rád, že opravdu se hraje technicky, což se mi moc líbí.

Vy sám jste vrcholový fotbal opustil. Neuvažoval jste ještě o prodloužení kariéry třeba ve druhé lize?
Už to stačilo, byť příležitost pokračovat třeba i v té druhé lize byla. Ale já jem se rozhodl, že půjdu cestou nižší soutěže v Rakousku. Není to daleko odsud, asi osmdesát kilometrů ve Waidhofenu. Hrají čtvrtou nejvyšší soutěž, jmenuje se 1. Landesliga. Vedle toho si chci budovat profesní život, to znamená vyměnit relativně pohodový život profesionálního fotbalisty za ten profesní. Není to tak, že bych si teď dal nohy nahoru, ale chci se zapojit do společnosti, samozřejmě pokud možno zase u fotbalu. Nějaké nabídky zaplaťpámbů přišly a já jsem za to rád. U velkého fotbalu zůstanu jako expert České televize, takže budu dál spolukomentovat. To mě hodně potěšilo. Není to sice můj hlavní pracovní příjem, ale je to něco, co mě baví a těší.

Potěšit to muselo i fotbalové příznivce. Ti vás napříč kluby milovali pro váš technický fotbal a v poslední době i kvůli vašim hláškám v televizi…
Je pravda, že ten fotbal, ať už jsem ho hrál, nebo o něm mluvím, dělám trochu jinak. Snažím se komunikovat tak, aby to ty lidi zajímalo a bavilo. Nemám rád frázovité rozhovory. Tak, jak jsem hrál fotbal pro diváky, což se mě dvacet let snad trochu dařilo, tak chci i jako expert lidi bavit. Ale samozřejmě televize vyžaduje profesionalitu, takže to nemohou být jenom srandičky, bude to trochu jiné, ale domluvili jsme se i na tom odlehčení. Ta moje forma třeba pokud se jedná o Brněnštinu zůstane a když to bude vhodné, mohu to okořenit i nějakým vtípkem.

Takže se s vrcholovým fotbalem tak zcela neloučíte?
Fotbal budu dál sledovat a že mohu alesoň takto zůstat u té první ligy, za to musím obrovsky poděkovat České televizi.

Jak se vám komentují kamarádi. Co když je musíte zkritizovat?
Mám tam spoustu kamarádů a co mě čeká, nebude lehké. Budu muset být kritický i na ně. Ale už se na ty zpětné vazby těším. Na všechny ty kritické zprávy a telefony, co přijdou. To je pro mne další nová věc, že budu muset nějakého kamaráda zkritizovat. Ale to k tomu patří. Oni jsou tam od toho, aby hráli dobře a já jsem od toho, abych je zkritizoval, pokud tomu tak není. Ale můžu zas slíbit, že pokud něco udělají dobře, dvakrát tak je pochválím, protože jsou to moji kamarádi.