Pilot záchranky: Nechápu bezohlednost řidičů

 

Pilot záchranky 1Za kokpitem vrtulníku odvážejícím těžce zraněné při dopravní nehodě či vážně nemocné pacienty ze Znojemska a Moravskokrumlovska na specializovaná pracoviště do nemocnic v Brně či jiných velkých měst, létá také Jaroslav Špaček. Je pilotem společnosti ALFA HELICOPTER, spol. s.r. o., která zajišťuje leteckou záchrannou službu v Brně a na dalších třech stanovištích – v Českých Budějovicích, Jihlavě a Olomouci.

Jako absolvent Vysoké vojenské letecké školy v Košicích létal s vrtulníkem Mi-24 u jedenapadesátého vrtulníkového pluku v Prostějově. Pracoval také na vrtulníkové základně v Přerově, na Velitelství vzdušných sil ve Staré Boleslavi, na velitelství NATO v nizozemském Brunssumu, na Ředitelství doktrín ve Vyškově a vojenskou kariéru ukončil jako náčelník vrtulníkového letectva na Generálním štábu Armády České republiky v Praze. Do zálohy odešel před šesti a půl lety. V „civilu“ působil jako „zalétávací“ pilot a instruktor Leteckých opraven v Praze-Malešicích a v Centru Leteckého výcviku v Pardubicích, které je jeho součástí. Nyní je pilotem „záchranky“. O tom jak náročná je tato profese, je náš rozhovor.

Máte určenou dobu, za kterou se musíte dopravit k pacientovi?

I u Letecké záchranné služby platí zákonem daný časový limit doletu a poskytnutí pomoci, který je dvacet minut. Samozřejmě se snažíme k pacientovi dopravit lékařskou pomoc co nejrychleji, ve dne se snažíme vzlétnout do tří minut od obdržení výzvy ke vzletu.

Kdo rozhodne, že zraněného neodveze sanitka, ale právě vrtulník?

Je to Krajské operační středisko, tedy „dispečink“, který na základě všech dostupných informací o pacientovi určí, zda k němu vyrazí sanitka Rychle zdravotnické pomoci bez lékaře, Rychlé lékařské pomoci nebo vrtulník Letecké záchranné služby. Rozhoduje nejen zdravotní stav nemocného či zraněného, ale i momentální dostupnost dopravních prostředků záchranné služby či složitost terénu.

Jaké je vaše teritorium?

V naší republice je deset stanovišť Letecké záchranné služby, nejsou tedy v každém kraji. Vrtulník létající z Brna je určen pro Jihomoravský kraj, podle potřeby i pro kraj Zlínský. Jak bylo již uvedeno, společnost ALFA HELICOPTER zajišťuje tuto službu na dalších třech stanovištích.

Více ve vydání Znojemského týdne z 9. února 2015