Policie opět prověřuje fotovoltaiku ve Vranovské Vsi

http://www.znoj-tyden.cz/wp-admin/media-upload.php?post_id=4375&type=image&TB_iframe=1
Jedna z našich největších solárních elektráren ve Vranovské Vsi měla před více než pěti lety neoprávněně získat povolení k provozu a tím i nárok na dotovanou výkupní cenu elektřiny. Policie, která věc šetří kvůli údajnému podvodu, spočítala vzniklou škodu zhruba na čtyři miliardy.
Šestnáctimegawattový solární park ve Vranovské Vsi byl dokončen v prosinci 2010, ale žadatelé o licenci již v listopadu 2010 v dokumentech uvedli, že je hotový. Na základě těchto podkladů byla solární elektrárna zkolaudována a jejímu majiteli byla Energetickým regulačním úřadem vydána licence potřebná k provozu elektrárny.
A proč se ji majitel solární elektrárny snažil získat do konce roku 2010? Protože do tohoto roku byla garantovaná cena za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě 12 150 korun. Od ledna 2011 se výkupní podmínky změnily. Za megawatthodinu je nyní vypláceno 5 500 korun. Obě částky jsou garantovány na 20 let. Případem se již dříve pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zabývala policie a v roce 2014 jej uzavřela s tím, že k podvodu nedošlo. Obrat nastal po prověrce této kauzy Nejvyšším státním zastupitelstvím, která znamenala revizi původního právního názoru. Dokumentací solární elektrárny ve Vranovské Vsi se tak letos opět začali zabývat policisté. „Mohu potvrdit, že okolnosti udělení licence pro fotovoltaickou elektrárnu ve Vranovské Vsi, byly předmětem prověřování. Ale nemohu v tuto chvíli potvrdit, zda v této věci došlo k zahájení trestního stíhání určité osoby,“ sdělil redakci Znojemského týdne Petr Šereda ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství Olomouc.
Ve Vranovské Vsi jsou celkem tři solární elektrárny, dvě menší a jedna velká, která má podle informací celostátních médií patřit společnost Čez.