Povodně v regionu

Výrovice
Výrovice

Blížkovice – hrozilo protržení hráze

Dramatickou noc ze soboty na neděli prožili znojemští profesionální a blížkovičtí dobrovolní hasiči. Přivázáni na lanech za intenzivního deště čistili nejprve od bahna a klád ucpané stavidlo Stehlíkova rybníka kde se začala voda přelévat přes hráz. Současně ji poškodil několika tunový masiv vody s bahnem a hráz se na jednom místě zčásti protrhla. Voda zatopila zahrady a začala se dostávat až ke sklepům a garážím sedmi rodinných domů. „Hasiči začali po protržení hráze pomalu postupně odpouštět vodu z celého rybníka tak, aby předešli jejímu protržení. Celou noc také čistili ucpané mostky Syrovického potoka, který se vlévá do Jevišovky tak, aby voda nikde nestála a netvořily se záplavy,“ informovala starostka Blížkovic Šárka Ježková. Voda z druhého odbahněného a opraveného Mácova rybníka již tolik škody nenadělala, poškodila jen jeden mostek. Intenzivní déšť zatopil v Blížkovicích řadu sklepů, vodovodních šachet a studní. Pod vodou byl tenisový kurt, dětské hřiště i silnice pod protrženým rybníkem.

Ctidružice

Přetékající voda z rybníka zaplavila ve Ctidružicích hospodářské budovy pod ním. Dostala se i do studní a  hospodářských budov dvou domů za nádražím. Zatopila také sklepy bývalého mlýna, který je obýván. „Profesionální a dobrovolní hasiči z Moravských Budějovic spolu s místními a hasiči ze Šumné čistili a uvolňovali mostky u silnic, aby mohla voda plynule protékat a informovali občany, jak co mají udělat, aby jim voda nevnikla do domů,“ sdělila starostka Ctidružic Jarmila Kratochvílová.

Višňové

Zlatem by na jaře vyvažovali Višňovští déšť na vyprahlá pole, který ale přišel nečekaně o tomto víkendu. V městysu od pátku do neděle napršelo rekordních 135 mm. Jen v noci ze soboty na neděli to bylo 72 mm. „Voda se nestačila vsáknout a tak ze zahrad stekla do sklepů rodinných domů v části městysu Rajčule. Ze sklepů dvou domů, kde dosahovala výšky až 70 centimetrů, ji odčerpali místní hasiči. Ostatní majitelé domů, kde hladina vody nebyla tak vysoko, si vodu odčerpali pomocí vlastních čerpadel,“ informoval místostarosta Višňové Pavel Havelka.

Tvořihráz

Velká řeka se v neděli odpoledne stala z Jevišovky v Tvořihrázi. Dobrovolní hasiči zde naplňovali pytle s pískem a pomáhali z nich stavět bariéry před rodinnými domy.  

Celou fotoreportáž z povodní najdete zde