Pozvání do Znojma přijali Italové, Slováci a Rakušané

pozvání do znojmaSlovenské klobásy a salámy, italské víno, sýry, olivy, rakouské víno, naše koláče a chleba, kávu i nealko nápoje mohli ochutnat návštěvníci u stánků na Horním náměstí ve Znojmě během Dnů partnerských měst. Nejštědřejší byli Italové, kteří zdarma nabízeli také kukuřičnou kaši polentu a fazolový guláš.

Na pódiu se během úterka a středy představily národopisné soubory z Bratislavy-Ružinova a Nových Zámků, zpěváci, tanečníci a hudebníci z italského Pontassieve, Trenta Pova a Trenta Villazzana, rakouského Retzu a ze Znojma. Italové letos přivezli obrázky a fotografie dokumentující Znojmo před sto lety, která byla po oba dva dny k vidění na radnici. „Do Znojma se 28. května roku 2015 dostal můj tatínek. Byla první světová válka, v Trentu právě probíhala fronta a kvůli většímu bezpečí bylo tehdy k vám převezeno 1 700 obyvatel Trenta. Můj otec strávil ve Znojmě tři roky. Italové si na vaše město si zachovali velmi pěkné vzpomínky a pobyt inspiroval obyvatele obou měst ke každoročním družebním setkáváním, která se pořádají již sedmadvacet let, “ vyprávěl jeden z členů italské delegace Aldo Giongo.

Horní náměstí se plnilo diváky podle programu a počasí, kdy se ve středu ochladilo. Kvůli akcím ve svých městech, které probíhaly souběžně s Dny partnerských měst, nemohli letos do Znojma přijet zástupci polského města Strzegom a německého Torgau.pozvání1pozvání2