Pozvánky

Na trhy do Višňového

VIŠŇOVÉ V sobotu 20. září se ve Višňové „VE DVOŘE“ uskuteční od 7. 30 do 11.00 hod. již VI. višňovské trhy. Návštěvníci tu naleznou pestrou škálu zemědělských sezónních produktů z regionu a výrobky řemesel. Mimo uzenářských, pekařských a zemědělských produktů zde budou i dřevěné hračky, proutěné a pletené výrobky i výkup exotického ptactva. Zajištěné bude také občerstvení s příjemným posezením.

 

Beseda o bylinkách pro nevidomé

ZNOJMO V úterý 16. 9. bude klubovna TyfloCentra na Masarykově náměstí patřit povídání o lidovém léčitelství. „Dozvíte se o léčebných účincích bylin, které rostou všude kolem nás a my už ani nevíme, jaké poklady v nich dřímají. Povídat si budeme například o účincích měsíčku, heřmánku, lipového květu, levandule, meduňky a mnoha dalších. Během přednášky, kterou povedou zkušené bylinkářky z řad pracovnic TyfloCentra budete moci přivonět k jednotlivým bylinám či ochutnat čaje z nich připravených. Nezůstaneme však pouze u teorie a bylinkářství si vyzkoušíme také v praxi, vytvoříme si hojivou bylinnou mastičku, kterou budete moci použít na všechny vaše kožní neduhy,“ zvou na přednášku pracovnice tyflocentra. Pokud jste sami nasbírali nějaké bylinky či z nich vyrobili masti, tinktury nebo oleje, přineste je s sebou a podělte se s ostatními o své zkušenosti a dovednosti.

 

Zastavte se v Pohádkovém lese

ZNOJMO Oblíbená atrakce pro nejmenší i jejich rodiče Pohádkový les je připravena na čtvrtek 18. 9. Letos čekají na děti úkoly tematicky zaměřené k americkému Západu nazvané Tenkrát na Západě. Pořadatel, Tělocvičná jednota Sokol Znojmo srdečně zve malé děti s doprovodem i ty větší do Městského lesíku, který se od 15.00 do 17.00 změní na kouzelný a pohádkový.

 

Sto let od zahájení první světové války

ZNOJMO Jihomoravské muzeum ve Znojmě, pracoviště historie, připravilo na letošní podzim a na další čtyři roky seriál výstav k Velké válce.

„První díl výstavy s názvem „1914: Stoletá vzpomínka na první rok Velké války“ se zaměřuje na politické události vedoucí k rozpoutání dosud nejhrůznějšího válečného konfliktu a jejich dopad na každodenní život na jihozápadní Moravě ve světle dobového tisku, fotografií i vzpomínek. Zvláštní pozornost věnuje výstava osudům našich dědečků a pradědečků, vojáků z c. a k. pěšího pluku č. 99 („Žlutí čerti“) a znojemsko-jihlavského c.k. domobraneckého pluku č. 24, kteří narukovali k bojům na haličské frontě proti Rusku. Muzeum chce tímto srdečně poděkovat všem občanům, kteří pro výstavu ochotně zapůjčili historické předměty z rodinných sbírek,“ popsal obsah připravovaných výstav kurátor a historik Jiří Kacetl. Výstava potrvá od 19. 9. do začátku Adventu v Domě umění na Dolním náměstí.

Vedle výstavy může každý zájemce sledovat přelomovou dějinnou epochu před sto lety i prostřednictvím internetové stránky „Znojmo a Velká válka: Před 100 lety“, kterou muzeum spravuje na sociální síti Facebook – www.facebook.com/znojmopredstolety.

 

Hrádecký Punkobraní bude pro milovníky metalu

HRÁDEK I letošní rok se můžete těšit na Koncert punkových kapel Znojemska s trash-deathmetalovým hostem z Krkonoš. V kulturním domě v Hrádku u Znojma v sobotu 20. 9. od 20.00 vystoupí T.D.O., LETNÍ TLENÍ, MIDNATT DÖD, K.P.D., DISFUNKCE MYSLI, PANDEMIE A, PIT FULL DEATH. Bližší info: facebook.com/zabavy.hradek

 

Tour de burčák 2014: vinicemi na kole i pěšky

ZNOJMO Naplánujte si s rodinou nebo přáteli výlet po vinařských stezkách Znojemska. „Předposlední sobotu v září, 20. 9. mezi 9.00 a 11.00, se ve Znojmě a jeho okolí bude konat další ročník akce s názvem Tour de burčák, kterou připravila Nadace Partnerství ve spolupráci s městem Znojmem, Znovínem Znojmo a dalšími vinaři. Na kole nebo pěšky budou moci zdatní turisté i rodiny s dětmi zažít atmosféru podzimu mezi vinicemi, objevit tajemství vinných sklepů nebo ochutnat místní speciality. Start i cíl je v Louckém klášteře ve Znojmě. Registrace účastníků probíhá. Startovné sto korun platí pouze účastníci nad 18 let. V ceně startovného je zahrnuta sklenička s nosičkou a cyklopas s mapou tras a razítkovacích míst. Připraveny jsou dvě trasy pro cyklisty (o délce 24 km nebo 41 km) a jedna trasa speciálně pro pěší (o délce 13 km). Na jednotlivých trasách jsou domluveny zastávky ve vinných sklepech a na zajímavých místech, kde mohou turisté ochutnat místní speciality.

 

Před bunkrem bude expozice o mobilizaci

CHVALOVICE Letošní poslední Dny otevřených dveří v pěchotním srubu MJ-S 4 Zatáčka v sobotu 21. a v neděli 22. 9. nabízí kromě prohlídky pevnosti s výzbrojí a výstrojí z prvorepublikového i poválečného období, také malou expozici věnovanou zářijové mobilizaci v roce 1938 a Stráži obrany státu, která bude instalována venku před bunkrem. Akci pořádá Klub vojenské historie ROTO Chvalovice. Pěchotní srub Zatáčka najdete za Chvalovicemi nedaleko silnice směrem na Šatov.

 

Cornštejn ještě otevřen do konce září

CORNŠTEJN Ještě do konce září je pro milovníky turismu otevřena zřícenina hradu Cornštejn. „Srdečně vás zveme k prohlídce nádherné zříceniny hradu Cornštejna. Poslední možnost ji navštívit v tomto roce máte 28. září 2014. Více informací na www.znojmuz.cz.,“ vzkazuje za všechny muzejníky Ivo Žák.

Na bítovském hradě bude Kaprobraní

BÍTOV Prohlídky hradního paláce s ukázkou historického vaření v hradní kuchyni připravuje na sobotu 27. září a neděli 28. září, vždy od 9 do 16 hodin správa bítovského hradu. V neděli 28. září si mohou návštěvníci v rámci prvního a čtvrtého prohlídkového okruhu vyzkoušet chytání kaprů z hradního rybníka, a to takzvaně na pytlačku. Dva největší úlovky budou vyhlášeny ve 12 a 15 hodin a budou odměněny cenami. V neděli v 11.15 hodin zazní na nádvoří hradu slavnostní fanfára bítovského trubače Vladimíra Kundráta a pan hrabě poděkuje návštěvníkům k ukončení letní sezony.