Pozvánky

Příroda Národního Parku Podyjí, jak ji ještě neznáte

ČÍŽOV (be). Z Čížova na Vranov. Tak tam zvou pořadatelé všechny přátele turistiky a milovníky přírody na výlet do NP Podyjí, při kterém se vydáme z Čížova přes Vranovskou bránu až do místní části Benátky. „Doprovázet nás bude opět paní Svatava Holubová, pracovnice NPP. Autobusem se vydáme do Čížova, odkud společně vyrazíme směr Vranovská brána a poté se přes Zadní Hamry dostaneme do místní části města Vranov – Benátky, projdeme se kolem řeky Dyje a strávíme příjemné chvíle u společného oběda ve Vranově.Trasa je přibližně 7 km dlouhá. Půjdeme po asfaltových a lesních cestách, středně náročným terénem. Součástí naší vycházky bude také smyslové poznávání dřevin, květin a živočichů NP Podyjí. Nebudou chybět zajímavosti či historické informace o místech, kterými budeme procházet. Sraz je v 8.45 u budovy pošty, odjezd v 9.00 směr Čížov. S sebou pohodlnou obuv, pití, svačinku a peníze na oběd,“ pozvaly všechny nevidomé a jinak handicapované a nejen je  pracovnice znojemského Tyflocentra. Akce se uskuteční v úterý 30.9.

 

Dálach Na Věčnosti

ZNOJMO (be). Na Věčnosti bude opět znít neobvyklá hudba. Budou tu znít irská tradiční hudba v podání  kapely Daláh. „Dálach je již od svého vzniku kapelou, která přináší tuzemským posluchačům svěží a neprovařenou irskou tradiční hudbu. V jejich repertoáru si každý přijde na své – zaposlouchat se do podmanivých melodií irských písní, nechat své nohy rozhýbat svižnými a energickými instrumentálními sety jigů či reelů. Dálach nekopíruje repertoár ani styl slavných irských kapel. Vytváří si vlastní instrumentální sety a především v písních nechává naplno projevit kreativitu jednotlivých členů kapely při tvorbě vlastních aranží. Inspiraci často hledá také v archivních nahrávkách. V jejím repertoáru se tak mohou nalézat i téměř neznámé klenoty tradiční irské hudby. Dokáží hudbu z pódia předat posluchačům tak, aby se pro ně koncert irské hudby stal zážitkem vpravdě nevšedním,“ představuje kapelu organizátor Ivo Bílek. Soubor vystoupí v Domě na Věčnosti v pátek 3. 10. ve 20.00 hodin.

 

Týden knihoven i v muzeu

ZNOJMO (be). V následujících  týdnech proběhne již 18. ročník Týdne knihoven, ve kterém dostaly po dohodě Asociace muzeí a galerií se Svazem knihovníků a informačních pracovníků možnost propagace především knihovny muzeí a galerií. V rámci této celostátní akce zve knihovna Jihomoravského muzea ve Znojmě do svých prostor na ul. Přemyslovců 8 zájemce o dějiny 1. světové války. Ve dnech 6. – 9. října od 9.00 do 15.00 hodin pro ně budou připraveny ukázky publikací s válečnou a legionářskou tématikou z rozsáhlého fondu muzejní knihovny.

 

Masánčata slaví čtvrtstoletí

DOBŠICE (be). Country a western dancing Masánčata Znojmo bude slavit 25 let, a to v sobotu 4.10. v sokolovně v Dobšicích. Od 14.00 začíná Dětský country bál s kapelou „ Na zkoušku“, od 19.30 bude Dospělácký country bál s kapelou „ Květinka“. Na všechny účastníky i příchozí čeká tanec, předtančení, soutěže pro děti i dospělé, výuka tanečníků, seminář, tombola, ukázky lasování, koltování a ještě i překvapení. Stylové oblečení vítáno.

 

Velké setkání sběratelů v Dukle

ZNOJMO (be). V neděli 5.10. mezi 8.00 a 12.00  bude opět velké setkání sběratelů všech oborů. Velký sál a předsálí hotelu Dukla se opět zaplní stovkami sběratelů, k vidění budou tisíce sběratelských kousků. Nenechte si ujít.

 

Letem astronomickým světem

ZNOJMO (jm). S tím nejzajímavějším co se v letošním roce uskutečnilo v astronomii, seznámí posluchače ve znojemské knihovně předseda Znojemské astronomické společnosti Radek Dřevěný. Své povídání zaměří i na novinky v tomto oboru. Pokud bude hezky, posluchači budou pozorovat také večerní oblohu. Přednáška se koná v úterý 30. září od 17 hodin. Vstup je volný.

 

O pyramidách s Hanou Sar Blochovou

ZNOJMO (jm). O výzkumu pyramid a zaniklých staveb vyspělých civilizací na našem území a v Evropě bude hovořit Dr. Hana Sar Blochová a její host znojemský soukromý badatel Ing. Jaroslav Růžička. Na závěr přednášky se uskuteční křest druhého rozšířeného vydání knihy Pyramidy, obři a vyspělé zaniklé civilizace u nás. Akci pořádají Městská knihovna Znojmo a Rodinné centrum Maceška v konferenčním sále knihovny ve čtvrtek 2. října v 17 hodin. Vstup je volný.

 

Za vlčáky do Dobšic

DOBŠICE (be). V sobotu 4. 10. proběhne oblastní kolo Klubové výstavy německých ovčáků, kterou pořádá Kynologický klub Znojmo-Nový Šaldorf. Se svými páníčky tu bude na adresát psů. Soutěžit se bude hned v několika disciplínách. Začátek je v 9.00  ve sportovním areálu v Dobšicích u Dyje. Soutěžit nebude až do odpoledních hodin. Všichni milovníci psů jsou vítání.