Pozvánky

Výstava o houbách v muzeu

ZNOJMO (be). Výstavu hlavně pro milovníky hub – a těmi je jistě nejméně třičtvrtě našich čtenářů – připravilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě. „ Zveme na výstavu „ŽIVÉ HOUBY, jedlé i jedovaté“, která se bude konat v minoritském klášteře ve Znojmě od 29. do 30. 10. Pokud si donesete i vlastní úlovky z lesa, budou odborníkem určeny a dozvíte se jistě i mnoho dalších zajímavostí,“ pozval za organizátory Ivo Žák.

 

Mužáci z Tasovic zvou na setkání pěveckých sborů

TASOVICE (be). „Mužáci z Tasovic o.s.“ by rádi pozvali na setkání pěveckých souborů. Tzv. Předhodové zpívání bude 25.10. od 16.00 v kulturním domě v Hodonicích. Vystoupí Mužáci ze Šardic, Mužáci z Březí, Mužský pěvecký sbor z Pohořelic a okolí, Mužský sbor S.E.N. ze Strání, Mužský sbor z Vacenovic, Mužáci z Tasovic, Ženský sbor ze Šardic, Ženský sbor z Tasovic a Marijánky z Vacenovic.

 

Vladivojna La Chia Na Věčnosti

ZNOJMO (be). Vladivojna La Chia je česká skladatelka, zpěvačka, textařka a výtvarnice. V současné době se vedle sólové tvorby věnuje hlavně skládání filmové a divadelní muziky. „V roce 2011 složila hudbu k filmu Nevinnost Jana Hřebejka, za který byla nominovaná na Českého lva a Ceny české filmové kritiky. V roce 2013 začala spolupracovat s divadelním režisérem Ondřejem Zajícem z Městských divadel pražských. V roce 2014 složila scénickou hudbu pro představení Burundanga a v listopadu bude mít na HBO premiéru seriál Až po uši (režie Jan Hřebejk), opět s kompletní hudbou od Vladivojny a titulní písní, kterou nazpívala spolu s Matějem Ruppertem. Ve Znojmě uvidíme sólo vystoupení, kdy se sama doprovází na akustickou kytaru, elektrickou basu a další nástroje. Na Věčnosti vystoupí v sobotu 25. 10. ve 20.00 hodin,“ pozval organizátor Ivo Bílek.

 

Filmy o vinobraní si odváží dvě ocenění

ZNOJMO (red). Další dvě ceny za znojemská videa si z letošního festivalu turistických filmů Tour Region Film v Karlových Varech odvážejí filmaři bratři Otrubové. Video ke Znojemskému historickému vinobraní 2013 získalo 2. místo v hlavní kategorii – kategorii filmů. Upoutávka na Znojemské historické vinobraní 2014 si vysloužila v kategorii spotů cenu poroty.„Dvojí ocenění je pro znojemská videa příznačné. Možná tím porotci parafrázují známý text písně Znojmo, vidím tě dvojmo. Takzvaný double se totiž Znojmu v Karlových Varech povedl již v roce 2010 s filmem Znojmo město s přívlastkem (1. místo v české a 3. místo v mezinárodní sekci) a v roce 2013 s Propagačním filmem města (1. místo v české a cena hejtmana Karlovarského kraje v mezinárodní sekci). Tentokrát však poprvé uspěly dva filmy současně. Pro videa s tematikou vinobraní je to navíc už třetí ocenění,“ říká jeden z bratrů Vítězslav Otruba. Filmaři sbírají za svá díla jedno ocenění po druhém. Za filmy, které točí pro Znojemskou Besedu, si jich odnesli už deset. Nejoceňovanějším filmem zůstává Propagační film města Znojma z roku 2013, který získal celkem čtyři ceny. „Je až neuvěřitelné, kolik ocenění si za svou práci bratři Otrubové odnášejí. Jsou to opravdu vynikající filmaři, kteří dokáží naprosto skvěle zachytit jedinečnost okamžiku. Jsem pyšný, že právě oni natáčejí naše videa,“ říká ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

 

Školáci vymýšlí maskot pro městský projekt

ZNOMO (be). Projekt Znojmo – město zeleně cílí nově na odpady. A tady hledá pomoc i od té nejmladší generace. „Město Znojmo totiž vyhlašuje výtvarnou soutěž na téma Znojmo třídí odpady – hledá se maskot.Děti mají velkou fantazii, proto jsme je do hledání našeho maskota zapojili. Už se těšíme na návrhy,“ říká Denisa Krátká, vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče „Soutěží se ve čtyřech kategoriích. První kategorie je určená třídním kolektivům mateřských škol. Jejich úkolem bude vytvořit libovolný výrobek s využitím odpadových materiálů. Ostatní kategorie jsou určené žákům základních a středních škol a žákům základní umělecké školy. Ti mají za úkol vymyslet a nakreslit odpadového maskota (postavičku, zvíře, rostlinu), který by vtipným způsobem informovat děti a dospělé o důležitých tématech odpadového hospodářství. Vítězný návrh bude dále graficky zpracován a použit v informační kampani města,“ popisuje mluvčí města Zuzana Pastrňáková. Výkresy se mohou posílat až do 31. října. Vyhlášení výsledků soutěže proběhne 17. listopadu v rámci Dne otevřených dveří radnice. Absolutní vítěz získá Cenu starosty – úhradu poplatku na odpady pro rok 2015 pro sebe a svoji rodinu (rodiče, sourozence). Z vybraných děl bude následně uspořádaná výstava v prostorách městského úřadu.

 

Balada z hadrů bude mít nového Violina

ZNOJMO (be). V pátek 7.11. v Městském divadle Znojmo uvede Divadelní studio Martiny Výhodové představení Balada z hadrů, kde si v alternaci Villona zahraje Marek Zimmermann. Lístky je možné rezervovat na martina.vyhodova@zusznojmo., nebo koupit na ZUŚ u pí.Výhodové po – st od 14.oo do 17.30 a pak v den představení MD Znojmo.

Květiny i lesopark si prohlédnou na kamenině

VRANOV NAD DYJÍ (jm). Motivy květin a bývalého vranovského lesoparku jsou nejčastěji zobrazovány na výrobcích vranovské kameniny, které bude věnována pozornost v sobotu 25. 10.od 15.00 na zámku ve Vranově nad Dyjí. Správa zámku zve v tento den také na komentovanou prohlídku výstavy Evropská kamenina ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze v bývalé kočárovně zámku. Kromě expozice její účastníci shlédnou i velmi hodnotné keramické předměty uložené v depozitáři. Kamenina je druh keramiky, který je uprostřed mezi hrubší fajánsí a porcelánem jako technologickým vrcholem keramické produkce. Vznikla v Anglii kolem poloviny 18. století a je spjatá s nastupujícím klasicismem propagujícím návrat k antice. Prohlídku povede kastelánka zámku. Sraz je v zámecké pokladně. Počet míst je omezen, nutná je předchozí rezervace na telefonu 515 296 215, e-mail vranov@npu.cz.

Historie Znojma v době Velké Moravy

ZNOJMO (jm). Nejen historií, ale i mysteriem Znojma v době Velké Moravy se bude zabývat přednáška Roberta Nevy ve znojemské knihovně. Její autor je i tvůrcem meditačního užitného umění, mozaik a mandal z drahých kamenů. Přednáška s názvem Velká Morava – tajemné ozvěny na plátně dějin, se koná v konferenčním sále knihovny na Zámečnické ulici v úterý 21.10. Začátek je v 17.00. Vstup je volný.