Přehrady na Znojemsku se zaplnily

Zatímco v horách a podhůří hrozily povodně a zasedaly protipovodňové štáby, na jižní Moravě vydatné deště z uplynulých dnů stačily doplnit hladiny přehrad do obvyklých výšek. „Vodní nádrže ve Vranově nad Dyjí, ve Výrovicích a Jevišovicích mají zcela zaplněný zásobní prostor. Objem vody ve Vranovské přehradě představuje 111,5 milionů kubíků vody,“ informovala Jana Kučerová z Povodí Moravy.

Hráz vranovské nádrže byla letos v květnu po rekonstrukci zkolaudována a byl na ní obnoven provoz. Nyní je volně průchozí pro chodce a cyklisty. Pro auta stále platí zákaz vjezdu. Ten je možný jen na povolení, které nyní nově nevydává městys Vranov nad Dyjí ani obec Onšov, ale Povodí Moravy. „Chceme umožnit průjezd lidem, kteří vlastní či mají v nájmu některou z nemovitostí v místě od levobřežního zavázání hráze po Granátovou zátoku. Povolení udělíme jen vozidlům do 3,5 tuny,“ informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vjezd na hráz „povolí“ jen výsuvné sloupy 

Nákladní auta se tak jako doposud, mohou k přehradě dostat směrem od Onšova, s povolením této obce. „Je třeba si uvědomit, že hráz Vranovské přehrady je prvkem kritické infrastruktury. Omezení průjezdu je právě….

FOTO: O. Bednařík

Více se dočtete v 21. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, regionální noviny.