Prestiž běžeckých závodů na Znojemsku stoupá

běžciSvědčí o tom celková bilance i odezva mezi samotnými účastníky nedávno skončeného XII. ročníku Znojemského běžeckého poháru. Měl jsem možnost zblízka vidět a tudíž i porovnat celou škálu nejrůznějších závodů, ať už se jedná o podobné běžecké poháry jihlavské, třebíčské, brněnské či Waldviertler resp. Weinviertler Laufcupy v Rakousku. Ten Znojemský BP mi připadá ze všech nejsolidnější, velice pestrý, atraktivní a jen s těžko napodobitelnou společenskou atmosférou, která jinde tak obvyklá nebývá. Přímo lakmusovým papírkem oblíbenosti jsou pak slova uznání protřelých harcovníků z mnoha jiných krosů, kteří směrem k pořadatelům nešetří slovy chvály. Kdo jednou zavítal do našeho regionu a stačil při běhu vnímat i přírodní krásy kolem sebe, rád se k nám vrací. Uplynulý ZBP sestával z deseti závodů a je obtížné vybrat z nich ten nejlepší. Byl to neokoukaný Běh H+M Podyjím (od Čabalovy stodoly v Lukově), velkolepý Vánoční „Corso“ běh nebo poslední Běh o pohár starosty města Znojma? Těžko říct, protože jednomu vyhovuje závod ulicemi města, jinému zase měkčí přírodní trať, velkou roli zde hraje také počasí. O průběhu finálového závodu ZBP jsme již psali, dnes se zaměříme na celkové hodnocení. Dejme tedy slovo „šedé eminenci celého ZBP“ Idě Holíkové.

„Závody jsou vydařené všechny. Od těch „masových“ jako je Vánoční běh, Silvestrovský běh a Běh pod Pálavou, až po ty rodinné, které mají účast kolem 50 běžců. Nechceme jít komerční cestou, jako jdou např. běhy v Brně, kde startovné překračuje 1.000,- Kč. My děláme závody pro zábavu a jsme rádi, když běžci dorazí a jsou spokojení. Je pravda, že těch našich 50,- Kč startovného mnohdy ani nepokryje náklady se závodem spojené. Běh v Miroslavi nejspíš příští rok zařadíme také, je škoda nevyužít takových akcí v regionu. Závody v Třebíči a na Perné jsou zařazeny do ZBP proto, že je pořádají pravidelní účastníci znojemských běhů a naši kamarádi. Navíc je lepší, když mají běžci možnost výběru a nemusí nutně absolvovat všechny běhy, které jsou v poháru vypsané, jako to mají třeba na Hodonínsku. Tak, aby měl v celkovém hodnocení poháru každý šanci na nějaké umístění a nezhatila mu třeba jedna nemoc celou sezonu. Radost máme z toho, že se stále objevují nové tváře a zúčastňují se i rekreační běžci, nejenom elitní atleti. Vesměs nám vychází i počasí a na závodech panuje přátelská atmosféra, většinou podpořená kvalitním zázemím a různými dobrotami na občerstvení.“

Nejvíce vyhledávány i pochvalně hodnoceny jsou závody ZBP zkušenými a zralými padesátníky, kterým se očividně a Znojemsku líbí. Nejlepší z nich Pavel Kratochvíl z Rudíkova na Třebíčsku nedá na Znojmo dopustit, stejně jako jeho kolegyně Jitka Mahelová či Pavel Klusáček. Velice podnětné jsou také nápady a doporučení domácího harcovníka Luďka Grosse, který má na svém kontě hodně startů a potažmo i medailových úspěchů.
„ZBP je vlastně pokračovatelem Znojemské běžecké ligy z konce 80. a počátku 90. let, kterou jsme organizovali se Zdeňkem Svobodou. Velmi populární byl tehdy běh na Králův stolec (14 km). Díky Petrovi a Idě patří dnes Znojemsko k oblastem, kde rekreační běhání má své pevné místo v dlouhodobém kalendáři. Počet běžců se každoročně zvyšuje a věřím, že tento trend bude pokračovat. Pokud bych mohl něco doporučit, tak navýšit počet závodů na 12 – 15 a uskutečnit je i v období květen až září, aby byla termínovka opravdu celoroční. Dále – celkové výsledky vyhlašovat na společném setkání běžců, organizátorů a představitelů města, tak jak to dělají např. v Třebíči. Bylo by dobré také sladit termínovou listinu ZBP s třebíčskou, aby se důležité závody nekonaly ve stejný den (viz letošní Borotice vers. Běh na Hájku v Třebíči). Uvítali bychom i zřízení věkové kategorie běžců nad 65 let, protože těch bude jistě přibývat a každý rok navíc je v tomto věku více znát, než u kategorií mladších. Ideální by také bylo udržet alespoň jeden nebo dva závody přímo v centru města, které celý seriál nejlépe zpopularizují.“

V celkovém hodnocení XII. ročníku ZBP figuruje několik stovek jmen, vybíráme jen některé z nich podle kategorií. Muži A: 1. Lukáš Soural (UNI Brno), 2. Josef Michalec, 3. Vojtěch Čabala, 4. Josef Hrubý (pokud není uvedeno jinak, jsou všichni ostatní domácí). MB: 1. Karel Fučík (Černín), 2. Bedřich Čermák (TR), 3. Zbyněk Fantal (Únanov). MC: 1. Pavel Kratochvíl (TR), 2. Jiří Nožka (Ivančice), 3. Karel Suchý (TR), 7. Leo Danielovič (Hradiště), 8. Ivan Januška (Šanov), 9. Ludvík Marek, 10. Petr Augusta (Miroslav). MD: 1. Luděk Gross, 2. Josef Bobek, 3. Přemysl Kališ, 6. Lubomír Pokorný, 7. Jiří Kříž (Hevlín). ŽA: 1. Veronika Bartesová, 2. Michaela a 3. Nikola Navrkalovy. ŽB: 1. Kateřina Doubková (perná), 2. Hana Fučíková (Černín), 3. Jitka Mahelová (TR), 4. Jana Valášková (Žerotice).