Prezident ocenil víno ze Znovínu

prezident1

O tom, že se moravským vinařům v posledních letech daří jak doma, tak i v zahraničí se ví a ví o tom i hlava státu. Ta v minulém týdnu ocenila nejlepší moravské a české vinaře. Byli mezi nimi i ti ze znovínu.

„Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve středu 17. února na Pražském hradě nejlepší moravské a české vinaře, které následně vyznamenal čestnými diplomy za úspěchy v Salonu vín – národní soutěži vín 2016,“ potvrdil Pavel Krška z Národního vinařského centra.

„Jednou jsem prohlásil, že člověk, který nenavštíví moravský vinný sklípek, není plnohodnotný a odpověděla mi jedna paní, že se cítí plnohodnotná, i když v žádném sklípku nebyla,“ uvedl prezident na úvod setkání. „Myslím, že bychom i této paní měli dát šanci, aby nějaký třebas i nový sklípek navštívila,“ žertoval Zeman. Prezident, který vinaře pozval na Hrad už loni, dodal, že doufá v to, že založil tradici, v níž budou pokračovat i jeho nástupci.

Po úvodních projevech Zeman předal diplomy zástupcům společností Vinařství Volařík, Znovín Znojmo, a.s., SONBERK, Víno J. Stávek, Bohemia Sekt, Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice a Vinselekt Michlovský.

Za Znovín převzal ocenění ředitel Znovínu Pavel Vajčner za Tramín červený 2009, výběr z hroznů, který zvítězil v kategorii bílých polosladkých vín.

Ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška předal panu prezidentovi jako symbolické poděkování kolekci našich nejlepších vín – Šampiona soutěže a vítěze jednotlivých kategorií.

Nový ročník celoroční degustační expozice Salonu vín ČR je veřejnosti otevřen od soboty 30. ledna 2016 v historickém sklepení státního zámku Valtice.

O soutěži a Salonu vín ČR

V úvodních kolech soutěže, hodnotících vína ve vinařských podoblastech velkopavlovické, mikulovské, slovácké a znojemské a ve vinařské oblasti Čechy, byla z 1423 vzorků vybrána nejlepších vína, která postoupila do prvního celostátního kola soutěže. Nejlepších 200 se následně probojovalo do 2. kola, z kterého vzešlo 100 nejlepších vín oceněných titulem Salon vín České republiky, absolutní Šampion, vítěz kategorie a titul pro nejlepší kolekci Salonu vín – národní soutěž vín 2016.