Prezident Orlů Pavel Ohera: Budujeme tým i pro příští sezónu

ZNOJMO. Velice turbulentní půlrok má za sebou prezident hokejových Orlů Znojmo Pavel Ohera. Musel řešit situace, na které nebyl nejen on, ale vlastně nikdo ze sportovní branže dosud zvyklý. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se nedohrál minulý ročník soutěže a nejasno bylo i nad tím nastávajícím. Podmínky se navíc neustále mění. Nejen o této složité situaci je náš rozhovor.

Jak moc vám aktuální situace s covidem komplikuje plány?

Samozřejmě komplikuje nám to dost. Na první domácí zápas jsme počítali s režimem pro zhruba 1 500 diváků, v jednu hodinu ale vyhlásil ministr zdravotnictví opatření, takže jsme si tak odbyli první utkání a následující zápasy se již budou odehrávat v režimu pro 1000 osob, což je zhruba vstav kolik máme prodaných permanentek. Naši permanentkáři se na zápasy samozřejmě dostanou, ti ostatní bohužel ne, ale budeme pro ně připravovat stream. Ano, je to složité, musíme dělat spoustu opatření, ale situace je, jaká je, tak se s tím musíme poprat.

Za této situace musíte brát tisíc prodaných permanentek jako velkou výhru

Toto číslo je fantastické. Fanoušci jsou super, musím jim velmi poděkovat, že nám takhle vyjádřili svou důvěru a atmosféra bude na hokeji ve Znojmě taková, na jakou jsme zvyklí.

Jak složité bylo se dopředu rozhodnout , zda zůstat v mezinárodní soutěží nebo jít do naší druhé ligy a co hrálo roli pro to, že jste zvolili druhou variantu?

Bylo to strašně složité rozhodování. Víme, že je to výkonnostně jinde, ale na druhé straně to, co se děje, je velká nejistota a my, abychom mohli hrát ebelku, potřebujeme, aby chodilo dva a půl až tři tisíce diváků. My ty peníze ze vstupného prostě potřebujeme a tu jistotu jsme neměli a sami teď vidíte, jak to je. Za druhé nám i město řeklo, že nás nebude moci tak masívně podporovat jak to činilo dosud, pak jsme měli spoustu partnerů navázaných na Rakousko, takže z hlediska té finanční stránky to bylo tak nějak dopředu dané. Samozřejmě, to sportovní hledisko nás  mrzelo, ale když to řeknu jednoduše – máme o co hrát, chceme postoupit, což jsme jednoznačně deklarovali. Pak se rozhodneme, zda v případě postupu budeme hrát první ligu či tu bývalou ebelku. Za sebe musím říct, že to vypadá spíše na tu druhou variantu.

Takže mezinárodní soutěž…

Ano z hlediska sponzorů, diváků i dalších věcí je to pro nás lepší.

Na druhou ligu máte vysoce nadstandardní kádr. Bylo nutné pro tuto soutěž tak posilovat?

Vzhledem k tomu, co jsem řekl a kam směřujeme, jsme chtěli mít už letos ten kádr částečně pohromadě pro tu ebelku. V tom nejistém roce jsme poskytli těm hráčům jistou oporu a počítáme, že nám to příští rok oplatí. Je to hodně o budování týmu už na příští rok. Netvrdím, že stoprocentně, ale do určité míry ano.

Byla ta letošní situace nejsložitější, jakou jste se znojemským hokejem zažil?

Myslím, že ano. Je to takový stav, který nikomu nepřidává na optimismu.

Vy jste po sportovní stránce vsadil na zkušeného internacionála Miroslava Fryčera, který je hlavním trenérem i sportovním manažerem a asi to byla správná volba

Určitě to byla správná volba. Do jisté míry je fajn, když si ten trenér skládá tým podle svých představ. A samozřejmě Mirek předá hodně zkušeností svým asistentům Tomáši Jakešovi s Jirkou Berounem. Je to takový jejich mentor. Z hlediska hokejových kontaktů po celém světě má Mirek velké jméno, takže jeho angažování byl určitě správný krok.

Před nedávnou valnou hromadou mládeže se opět spekulovalo o její úrovni a případné změně. Nakonec zůstalo vše při starém. Jak jste spokojený s úrovní znojemské mládeže vy?

Do toho bych se nerad pouštěl. My s mládeží právně nemáme defakto nic společného. Je to jiný subjekt. Samozřejmě s kluky, kteří tam jsou nějakým způsobem spolupracujeme. Já to vidím tak – nechme je pracovat, ať se ty výsledky ukáží.

Máte za sebou start soutěže. Přišly výhry, ale možná nejsou tak jednoznačné, jak se očekávalo

Ti naši kluci z pětadevadesáti procent takovou soutěž nehráli. Je to trochu jiný hokej a bruslit dnes umí každý. Ta druhá liga není úplně záhumenková soutěž. Když se někomu povede úvod zápasu, zabetonují to a zachytá jim gólman, nelze očekávat, že budeme vyhrávat dvoucifernými výsledky. To bychom byli nesoudní. Ale samozřejmě vyhrávat bychom měli.

Je před volbami. Objevují se spasitelé všeho možného včetně znojemského hokeje. Objevují se sliby, jak zachrání znojemský hokej. Chodí za vámi takových hodně?

Teď nevím, jaké spasitele myslíte…

Viděl jsem třeba na facebooku Tomáše Třetiny, že má plán pro znojemský hokej

Já pana Třetinu osobně neznám, nikdy jsem se s ním nepotkal ani ho neviděl. Ta jeho facebooková zpráva se ke mně dostala, jen jsem se nad ní pousmál. Vzhledem k tomu, že dělá dvacet let v Moravském Krumlově a ten je součástí projektu Jižní Morava – království Komety, takže ty sympatie asi nebudou úplně na naší straně. Je to úsměvné.

To asi může být pro vás trošku frustrující. Nejen on, ale i další ze senátorských kandidátů Martin Pavlík se nechal fotit v barvách Komety, se kterou nemají znojemští fandové právě ideální vztah

Mě to vůbec nefrustruje. S panem ředitelem nemocnice jsem se párkrát potkal. Vím o něm dobře, že byl výborný hokejista a jako celoživotní Brňák na tu Kometu ty vazby má intenzívní. On se tím ostatně ani netají, že je Komeťák, takže aspoň nevykládá jako pan Třetina, že má řešení pro znojemský hokej. Ale naše spolupráce s nemocnicí funguje bez ohledu na to, jestli je nebo není Komeťák.

Takže, ať se Orlům v té druhé lize daří…

Děkuji.