Zdroj: http://www.znoj-tyden.cz/prispevek-na-bydleni-lepsi-ubytovna-nez-byt.a9151.html  •  Vydáno: 8.7.2013 10:29  •  Autor: redakce ZT

Příspěvek na bydlení: Lepší ubytovna než byt

Neuvěřitelné poměry panují v poskytování tzv. příspěvku na bydlení. Ve Znojemském týdnu jsme již před časem upozorňovali na tento nový sociální byznys, který v důsledku nepřináší prospěch potřebným, ale vychytralým majitelům ubytoven, ke kterým vede penězovod přímo ze státního rozpočtu.

S posledním šokujícím příkladem se na nás obrátil Pavel Doležal ze Znojma, který v poslední době bydlel na ubytovně v dolní části města, kde se často na pokoji tísnilo i pět lidí, z nichž každý pobíral příspěvek na bydlení, v tomto konkrétním případě téměř pět tisíc korun na jednoho. S vyplácením příspěvku po dobu, kdy bydlel na ubytovně, neměl žádný problém. Ten nastal až v době, kdy si našel nedaleko garsonku, která se s poměry na ubytovně nedala srovnat.
"Konečně jsem začal bydlet jako člověk. Garsonka je plně vybavená, je zde základní nábytek, pračka, kuchyňská linka, prostě vše, co člověk potřebuje k životu. Jsem zde opravdu spokojený," konstatuje Doležal. Spokojenost z jeho tváře ovšem zmizí v momentě, kdy vytáhne rozhodnutí úřadu, který poskytuje příspěvek na bydlení. Ten mu totiž byl poté, co se odstěhoval z ubytovny do garsonky, v rozporu se vší logikou o více než tisíc korun snížen.
"Nedovedu si to vysvětlit. Oproti ubytovně, kde bydlí na jednom pokoji třeba i pět lidí, jsou tam společné sociálky a o podobném vybavení jako tady se tam lidem může jen zdát, jsem na tom s příspěvkem podstatně hůř. Nedokáži to pochopit. V rozhodnutí se mluví o tom, že mi byl nový příspěvek vypočítán v souladu s vyhláškou podle metrů čtverečních. kolik metrů čtverečních ale připadá na ty lidi na ubytovně, A úřednice, kdy jsem se ptal po vysvětlení, mi s cynickou tváří řekla, ať se tedy odstěhuji zpátky na ubytovnu, když se mi to nelíbí," dodává Pavel Doležal.
Vysvětlení tohoto případu je jediné. Majitelé ubytoven si to zkrátka asi dokáží na patřičných místech zařídit na rozdíl od majitelky garsonek, která se v tomto byznysu se sociálně potřebnými asi dostatečně neorientuje.