Projekty mění krajinu Jaroslavicka

Projekty mění krajinu 2Polorozpadlé, chátrající, oprýskané a otlučené památky a objekty na Jaroslavicku jako magnet přitáhly budoucí architekty. Ve svých projektech se pustili do obnovy a rekonstrukce tasovického mlýna, kaple v Ječmeništi a stodol v Dyjákovicích. Své práce až do konce června představují na výstavě křížové chodbě Okresního archivu na Divišově náměstí ve Znojmě. Také navrhují novou lávku místo mostu přes řeku Dyji na cestě z Valtrovic do Slupi, který zde v roce 1863 zničila povodeň. Futuristická kovová lávka, nebo modrý ponton složený z šestiúhelníků či mostní konstrukce inspirovaná původním mostem se zastávkou na ostrůvku, současnému brodu nekonkurují. Dávají chodcům a cyklistům na vybranou, zda přejít řeku suchou nohou nebo ji přebrodit.

Svého „genia loci“ mají stodoly na okraji Dyjákovic s nedalekou kapličkou. Budoucí architekti ve svých studiích tyto objekty zasvětili čtyřem druhům umění – malbě, sochařství, hudbě a fotografii. Přebudovali je na ateliéry a prostory pro výstavy a workshopy s možností ubytování. „Přitom je jasně vidět, co je nové a co staré,“ komentují svoji práci studenti, kteří tímto způsobem ctí historii. Druhá skupina vytvořila ze stodol vědeckou a kulturní instituci – Centrum paměti krajiny. Má zprostředkovat vazby mezi současností a minulostí, kdy zde žili němečtí obyvatelé. Na výstavě najdeme i návrhy vystavené ve Vrbovci (viz ZT č. 24), které připomínají zaniklou obec Ječmeniště a obnovují zdejší kapli.

S prací profesionálních architektů lze srovnat některé studie obnovy tasovického mlýna s renesančními základy a cennými budovami, včetně mlýnice. Objekt je po požáru před šesti lety v havarijním stavu. Na výstavě najdeme také návrhy lesní školky pro děti nebo úpravy cest v Gránickém údolí ve Znojmě. Ve znojemském archivu jsou vystaveny projekty studentů Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Expozice má název Barokní krajina Jaroslavicka.