Radoslav Látal: Na Euru jde o kvalitu hráčů

IMG_2702

Dlouhá léta patřil k základním pilířům české fotbalové reprezentace. Navíc v jejím nejúspěšnějším období. Radoslav Látal si z mistrovství Evropy v roce 1996 přivezl stříbrné medaile, když tehdy Česká republika ve finále podlehla Německu až v prodloužení. O to smutnější je konfrontace s dnešní realitou, kdy čeští fotbalisté vypadli v základní skupině po jednom z nejhorších představení, jaký kdy česká či československá reprezentace na evropském či světovém šampionátu předvedla. Radoslav Látal vedl ve Znojmě v přátelském utkání polské Gliwice, a tak jsme s ním hovořili nejen o tomto znojemském zápase.

V jaké fázi přípravy vaše mužstvo zápas ve Znojmě zastihl?

Vracíme se z desetidenního soustředění v Maďarsku a byl to pro nás jeden z posledních přípravných zápasů, kde jsme ještě zkoušeli všechny hráče. Po něm kádr zužuji a budeme už směřovat k předkolu Evropské ligy, které nás čeká 14. července.

Polská Extraklasa je nepoměrně sledovanější než česká liga. Její zápasy přenáší i Eurosport. Vy jste byl vyhlášen nejlepším trenérem této soutěže. To musí potěšit…

Samozřejmě je to ocenění mé dlouhodobé práce. Já už jsem byl vyhlášený nejlepším trenérem i na Slovensku, ale jak jste říkal, ta polská liga je trošku na vyšší úrovni a je to velice hodnocené. Ale víte, jak to u trenéru chodí. Chvíli jste nahoře, ale spadnout můžete hned.

Jak byste porovnal naši a polskou nejvyšší soutěž?

To se těžko porovnává. Myslím si, že polská liga je taková tvrdší. My jsme více do techniky a taktiky, v Polsku je to více do rychlosti a do agresivity.

 

Zatímco Poláci se na mistrovství Evropy radují, našim zbyly oči pro pláč. V čem vidíte rozdíl?

Jde o kvalitu hráčů. Polácí mají fotbalisty, kteří hrají ve špičkových evropských klubech. U nás je to možná Tomáš Rosický, který byla ale dlouho zraněný, s Petrem Čechem a zytek nic. Navíc, na což sjem upozorňoval, mají spoustu mladých hráčů. Je tam třeba Kapustka, který je, tuším, 97. ročník a je to obrovský talent. Podívejte se na naše mladé. My jich moc nemáme. Bohužel.

 

Celý rozhovor najdete v papírovém vydání Znojemského týdne z 27, června