RAFáci“ o osudech našich letců v Anglii

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O důstojnou připomínku československých letců, kteří během druhé světové války bojovali za svobodu, se snaží spolek Čeští RAFáci, jehož mottem je „Věrni zůstaneme“.  O osudech letců z první republiky vyprávěl nedávno na přednášce v Boskovštejně jeden z nich, Josef „Joe“ Vochyán. Představil i piloty z našeho regionu – Blažeje Konvalinu z Blížkovic, od jehož narození 3. ledna uplynulo 101 let a Jaroslav Hloužek z Jackova u Moravských Budějovic. Ten by letos 27. května oslavil sté narozeniny.

Blažej Konvalina létal jako pilot anglického Královského letectva (RAF) na letadlech typu Hurricane, které jako hlídky chránily konvoje plavící se podél východního pobřeží Anglie.  Později se 65. perutě, kam byl zařazen jako pilot „A“, seznamoval se stíhačkami Spitfire. Mezi přípravu na plné nasazení do bojů patřil i let 22. ledna 1942  ….

Narušit železniční dopravu nepřítele mezi Paříží a Brestem, to byl úkol, který Jaroslav Hloužek dostal společně s ostatními letci z Velké Británie 18. listopadu 1942. Spitfiry s kódy RY na trupech vyrazily těsně nad vlnami moře k Brestu. Hloužek letěl ve dvojici s Josefem Příhodou. U pobřeží nedalekého letiště Lannion je zastihla …….

Foto dole výstroj anglických letců RAF.

Pilot Jaroslav Hloužek.

Pilot Blažek Konvalina.