Roberta čeká mistrovství republiky v autostopu

Robert jede na mistrovství 1

Oblíbený, ale i zatracovaný autostop se u nás stal uznávanou disciplínou. Zanedlouho se pojede mistrovství České republiky, jehož trasa začíná v Praze a končí v bulharském Primorsku. Soutěžící se do cíle dopravují pouze stopem a jen v době mezi devátou večer a devátou ráno si povinně vybírají pětihodinovou přestávku na spánek a odpočinek. Cestou tam se musí zastavit v sousedním Moldavsku, ve městě Kišiněvě. Při putování nazpět je nutné, aby projeli chorvatským Dubrovníkem.

Jednu z dvanácti dvojic kvalifikovaných do této soutěže, tvoří sedmatřicetiletý Robert Knebl ze Znojma a jedenatřicetiletá Martina Dušková z Prahy. Znojmáka Roberta jsme před odjezdem pozvali k rozhovoru.

Po kolikáté se mistrovství koná a kdo jej pořádá?

Je to již třetí ročník, jehož hlavním organizátorem je cestovní kancelář JEDU.cz, konkrétně Pavel Zika, kterému je filozofie stopování blízká. Sám jako student takto procestoval celou Evropu a část zámoří. Akci pořádá na počest zesnulého velkého česko-kanadského cestovatele autostopaře a spisovatele Jiřího Svobody, který napsal knihu Autostopem kolem světa, což je jakási bible pro stopaře. Na prvním ročníku stopaři projeli trasu z Prahy do Gibraltaru a zpět. Trasa druhého ročníku vedla z Prahy do Athén a zpět a letošní třetí ročník vede z naší metropole do Primorska v Bulharsku. Na cestě musíme kromě zastávek v Kišiněvě a Dubrovníku splnit i pět netradičních úkolů.

Je autostop sportovní disciplína?

Autostop je spíše netradiční forma dopravy spojená s dobrodružstvím. Stopovat lze stáním při okraji silnice s upaženou rukou nebo cedulí s destinací kam chci dojet. Další možností je dotazování se řidičů například na benzinkách. Pak existují nové varianty, které už nejsou autostopem v pravém smyslu, ale spolujízdou. Je to svezení předem dohodnuté třeba přes internet nebo po domluvě s kolegy či se sousedy.

Pořádají se podobné soutěže také ve světě?

Na to odpověď neznám, ale vím, že řada českých stopařů cestuje po světě. Někteří pár dnů, někdo týdny a jiní dokonce měsíce i roky. Cestují různými kontinenty, ale i kolem světa a vše pouze autostopem.

Jak dlouho se této zálibě věnujete a na která zajímavá místa jste se takto dostal?

Stopem jsem začal jezdit před sedmnácti lety, jako voják základní služby. Jezdil jsem z obce Vícenice u Náměště nad Oslavou do Znojma v pátek večer a v neděli zase zpět. S kamarádem Martinem Bartoškem jsem pak pravidelně každý rok na několik dní jezdil stopem po republice. S řidiči, kteří nás vzali, jsme dojeli až na konečnou a poznávali tak krásná místa naší země. Nikdy jsme předem netušili, kam dojedeme a kde složíme hlavu. Tímto způsobem jsem poznal nádherné energetické místo v Krkonoších, historické centrum Českého Krumlova nebo zažil nečekané dobrodružství v Třeboni, kde nám řidič nabídl, abychom s nimi šli do Bertiniho lázní, protože jim odpadli dva přátelé, kteří zde byli také objednaní.

Kam jste v cizině nejdále docestoval?

Jednou jsem během čtyř dnů procestoval tři státy a jejich hlavní města – Vídeň v Rakousku, Lublaň ve Slovinsku a Bratislavu na Slovensku. Stihl bych stopem dojet i do Prahy, abych měl čtyři státy a jejich hlavní města během čtyř dnů, ale jako cílovou stanici jsem si nakonec zvolil Znojmo.

Máte místo kam byste se ještě chtěl podívat?

Rád cestuji, a pokud se vydám stopem, tak jsou to spíše cesty plné náhod a nečekaných dobrodružství. Na stopu mě baví to, že nevím, co bude dál.

Přiznejme si, že to není koníček pro osamělé stopařky ….

To nemohu úplně tak říct, například první ročník, kdy to bylo ještě možné, vyhrála ženská posádka, stejně tak obsadily i druhé místo dvě ženy, proto se změnila pravidla, protože ženy jsou ve stopování ve výhodě. Proto jednou z podmínek mistrovství je, že pojedou jen dvojice muž a žena nebo dva muži.

Jaký je váš nejpříjemnější a naopak nejděsivější zážitek ze stopování?

Mám samé příjemné zážitky. Ale vzpomínám si, že jsem jednou stopoval na dálnici, kde to zakázáno. Když vás řidič vysadí na dálnici, pak řešíte dilema, jestli jít na povolené místo, což je před výjezdem na tuto komunikaci nebo to risknout a zde stopovat. Ve Slovinsku jsem stál asi tři metry za cedulí dálnice a najednou jeli policisté. Dovezli mě až na konec Lublaně a dostal jsem tučnou pokutu. Musel jsem pěšky do města pro peníze do bankomatu, protože jsem neměl u sebe tolik euro a pak zpátky pěšky na policejní stanici pro pas. Od té doby se stopování na dálnici vyhýbám jako čert kříži.

Vraťme se k blížícímu se mistrovství. O vítězi rozhodne nejen rychlost, ale i počet zaslaných DMSek. Máte dostatek dobrých známých, kteří vám je budou posílat?

Konkurence je veliká. I když jsme na kvalifikaci Mistrovství České republiky v autostopu na trase z Prahy do Hradce Králového, Brna, Českých Budějovic a Prahy skončili jako třetí, zjistili jsme, že to nebude legrace. Řada soutěžících má velkou podporu. Jsou mezi nimi takové osobnosti jako koučka, vysokoškolský pedagog, lékařka nebo studenti, kteří procestovali stopem Střední Ameriku během dvou měsíců. To nemluvím o posádkách, které mají zkušenost z Asie nebo Austrálie. Budu upřímně rád, pokud nás někdo z řad veřejnosti podpoří webu www.jedu.cz/stop a pomůže nám tak vyhrát. Jsme posádka číslo 6 Robert a Martina. Rád bych také dobře reprezentoval naše město Znojmo. Lidé zaslanými DMS částečně ovlivní nejen pořadí, ale také podpoří i mladé handicapované sportovce. Každá DMS přispěje také na Konto Bariéry. Akce se chci zúčastnit i proto, že v rámci své profese pomáhám mladým lidem v nouzi.

A jaká odměna čeká na vítěze?

Vítězná posádka obdrží dvě letenky do New Yorku s odletem letos v září nebo v říjnu. Druhý a třetí  soutěžní tým si rozdělí ceny, což mají být vyhlídkové lety nad naší republikou.

 Co byste vzkázal všem stopařům?

Stopařům přeji štěstí na cestách i štěstí na pohodové řidiče a ať prožijí skvělé zážitky.

Jinak v průběhu naší cesty do bulharského Primorska budeme denně vkládat fotky a příspěvky na uvedený web. Každý tak aktuálně uvidí naší pozici díky GPS lokátorům, které budeme mít u sebe. Bližší informace budou na zmíněném webu či Facebooku Mistrovství ČR v autostopu. Hlasovat je možné až v den, kdy začíná závod to je 18. června v osm hodin ráno z pražské Letné. Držte nám palce. Děkujeme.