Roman Švarc: Mám obavy, že do konce června ze sportu moc neuvidíme

Roman Švarc je duší sportovního dění na Znojemsku. Kromě toho, že je okresním sekretářem Fotbalové asociace České republiky, stejnou funkci zastává také v České unii sportu a navíc je ještě aktivním hráčem divizních Tasovic. Současná situace, kdy se prakticky veškeré dění ve sportu zastavilo, mu tak leží na srdci jako málokomu. V této souvislosti jsme jej požádali o jeho postřehy a názor, jakým směrem by se mohlo sportovní dění na Znojemsku odvíjet v příštích měsících.

Fotbal je prakticky jeden z posledních sportů, který dosud nezrušil jarní část soutěží. Jak vypadá aktuální situace?

Aktuálně je to vyčkávání na vývoj situace. Fotbal příliš nezapadá do vládních opatření, tedy sdružování lidí, zákaz hromadných akcí, takže čekáme, co se bude dít. Možná dost napoví zasedání výkonného výboru FAČR, které se koná 7. dubna. Ten sice bude primárně řešit nejvyšší soutěže, ale je možné, že přijde doporučení pro nižší soutěže, uvidíme.

Na Slovensku už ke zrušení došlo, myslíte, že by mohla podobná situace nastat i u nás?

Mám veliké obavy, že ano.

V nejvyšší soutěži chybí do konce základní části pouze šest kol. Nabízí se zrušení nadstavby, myslíte, že by to byl vhodný precedens, aby se i nižší soutěže mohly odehrát v nějaké zkrácené formě?

Otázkou je, jestli se to nabízí. O všem budou rozhodovat nejpovolanější orgány. Myslím, že o zkrácené formě se neuvažuje, ale je to jen můj názor.

Je ve hře i varianta, že by se rozdělily tabulky po podzimu na dvě poloviny a hrálo by vždy sedm mužstev o postup a sedm o sestup?

O této variantě asi uvažovat nebudeme, jak jsem již zmínil, 7. dubna zasedá VV FAČR a podle jejich stanoviska se bude spousta věcí odvíjet.

Vy jste zároveň hráčem Tasovic, jaký máte v současnosti režim a jaké máte zprávy, jak se to řeší v ostatních klubech?

V současnosti máme individuální plány a připravujeme se samostatně. Se spoluhráči jsme v kontaktu přes skupinu v mobilní aplikaci, kde si sdílíme různé tréninkové náplně. Jak to řeší v jiných klubech, netuším, ale předpokládám, že dost podobně jako my.

Co si myslíte, že by za současné situace bylo pro fotbal na neprofesionální úrovni nejlepší?

Z pohledu fotbalu by bylo nejlepší, aby se vrátil do normálu a hrálo se opět na všech úrovních a to co nejdříve. Bohužel situace to nedovoluje a musíme respektovat nařízení vlády a čekat na vývoj situace.

Jak odhadujete další vývoj?

Můj osobní názor je takový, že situace bude řešena zrcadlově. Co bylo první zavřené či zakázané, tak se jako poslední uvolní. Mám obavy, že do konce června se toho v rámci sportovního prostředí moc nezmění a na hřištích toho moc neuvidíme. Budu jedině rád, když se budu mýlit.