Rudolf Krautschneider: Mám Vánoce skoro každý den

rudolf krautschneiderLoni oslavil svou sedmdesátku. Je to stále velmi činorodý muž, který si plní své sny. Jedním z nich je plout po moři na vlastnoručně vyrobeném voru. Tento sen se již přiblížil a je na dosah ruky. Hned po novém roce, někdy kolem 5. ledna, jej tato vysněná cesta čeká.

„Lidé se mě často ptají, kde na to beru. Nepiju, nekouřím a to již samo o sobě umožní jednou za deset let cestu kolem světa. A řekněte sami, jíte, když máte hlad? V křesílku u televize, kdy se cpete tím, co lednička dala ?”, říká cestovatel Rudolf Krautschneider. A odpověděl nám ještě na více zvídavých otázek

Je to cesta snů nebo „jen“ způsob jak si ještě něco dokázat? (muži to tak někdy mívají) Všichni si musíme něco dokazovat. Třeba to, že jsme obyčejní slušní lidé. A hlavně že si plníme svoje sny.

Jak vypadá takové balení na cesty, co nesmí chybět ve vašem zavazadle?

Na cesty (spíše na plavby) nemám zavazadla, ale lodní pytel, a ten mám sbalený za pět minut.

Budete cestovat na voru sám nebo vás bude více?

Prozatím jsem sám, ale je možné, že se alespoň na část plavby ke mně přidá někdo z přátel.

Vy se na cestách „bavíte“ i tím, že píšete, bude se tak dít i na této výpravě? Zpíváte si a třeba i skládáte své vlastní písně?

Psaní knih je pro mě tou nejpříjemnější prací. Samozřejmě, že si i zpívám – je totiž proč. Jsem živý a pluji po moři. Co bych si mohl víc přát?

Nebude se vám stýskat po rodině, dětech (hlavně těch menších)? I když existuje už mnoho technických vychytávek, jak se spojujete s rodinou vy?

Znám dva druhy stesku. Na pevnině se mi stýská po moři, ale na moři zase po pevnině, což je spojeno s mými blízkými a přáteli.

Celý rozhovor najdete ve vánočním dvojčísle Znojemského týdne ze dne 22.12.2014