Rybáři z Výrovic žádají o pomoc

Pětapadesát až šedesát metráků leklých ryb vylovili rybáři z Výrovické přehrady. Rybám se nedostává kyslík, a tak hynou, zejména velké kusy. „Takovou pohromu nepamatuji. Do kafilerie v Medlicích šlo sto kusů patnácti až pětatřiceti kilových tolstolobiků, pět dvoumetrových krásných sumců, dále pak candáti, okouni a ročci,“ popsal zkázu zástupce hospodáře pobočného spolku Jevišovice Moravského rybářského svazu Štefan Šabo.

Zbývajícím rybám v přehradě se rybáři snaží dodat kyslík pomocí čerpadel a motorových člunů, které čeří vodu. Rybáři ale mají velké obavy z nadcházejících teplých bezvětrných nocí. Prosí proto o pomoc majitele člunů a skutrů, kteří by s nimi mohli vždy navečer vyjet na Výrovickou přehradu, rozčeřit hladinu a dodat rybám kyslík. Toho je ve vodě pod normální hranicí. V neděli se situace začala mírně zlepšovat oproti pátečnímu měření. Podle oxydometru má nyní voda v hloubce od jednoho do tří metrů množství kyslíku v téměř normě (od 4 do 6 ml na litr). Bohužel ve větších hloubkách je stav kyslíku téměř nulový (v průměru 0,3 ml na litr).

Kyslík ve vodě ubírají takzvané černé řasy, které jsou přemnožené v horní části přehrady. Rybáři proto po konzultaci s odborníky začali vápnit tato místa nehašeným vápnem. „Vápnění pomáhá, černé řasy ustupují a začínají se obnovovat zelené řasy, které jsou zdrojem tolik potřebného kyslíku,“ přiblížil Šabo. Děkuje za pomoc profesionálním a místním hasičům, rybářům a všem dobrovolníkům, kteří pomáhají se sběrem uhynulých ryb, s provzdušňováním i vápněním vody, aby zmírnili následky této havárie. Současně děkuje Povodí Moravy, které poskytlo motorový člun i zaměstnance pro svážení uhynulých ryb a rozvoz vápna.

Zprávu najete také v tištěné podobě 43. čísla Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové verzi na https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-d2172728.htm.

Foto nahoře: Ilustrační snímek