Rytíři neměli kalhoty, jen trenýrky a nohavice

Do doby Karla IV. před 650 lety se nedávno přenesli posluchači poutavého vyprávění o zbraních a zbroji ve Znojemské Besedě. Jednotlivé části rytířského oděvu si mohli nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet. Originální přednášku spojenou s ukázkou středověkého boje muže proti muži předvedl Pavel Macků, odborník z Národního památkového ústavu v Telči. Ve Znojmě si oblékl zbroj středověkého válečníka, která je replikou té historické, včetně zbraní a byla vyrobena podle dochovaných originálů i obrazové dokumentace. Je věrnou napodobeninou zbroje Jindřicha z Hradce, skutečně žijícího šlechtice z jihočeského rodu Vítkovců.

Drátěná košile se „šila“ ze 120 tisíc kroužků

Pavel Macků předstoupil před publikum v dolním sále Znojemské Besedy nejprve ve spodním prádle – v trenýrkách, košili a plátěných nohavicích, na které si začal oblékat nohavice drátěné. Kalhoty se tehdy nenosily. Pokud se nohavice oblekly nesprávným směrem, tak nohu nepříjemně sdíraly. Rytíři ve 12. století bojovali v kroužkové zbroji. Kromě kroužkových nohavic nosili drátěnou košili o váze asi dvanácti kilogramů, která se v raném středověku skládala ze 120 tisíc kovových kroužků, později se jejich počet snížil zhruba na polovinu. Pod košili si bojovníci oblékali prošívanici, což je kabátec ušitý z několika vrstev lnu, který tlumí nárazy zbraní a úderů. Jak Pavel Macků prozradil, šil si jej sám tři měsíce denně několik ….

Více se dočtete a foto najdete ve 12. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích nebo v jeho ineternetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.