S párou do Šatova, za vonícím chlebem i za historií

s párou6s párou4s párou3

Vydejte se na netradiční zážitkovou jízdu do Šatova. České dráhy k oslavě výročí 145 let tratí na Znojemsku vypraví historickou vlakovou soupravu se dvěma lokomotivami – parní Šlechtičnou a dieselelektrickou Bardotkou, zvou natěšení pořadatelé.

V samotném vlaku se můžete setkat s historií. Členové Klubu vojenské a policejní historie Československou vám připomenou, jak střežená byla za socialismu oblast kolem státní hranice a co vše vás čekalo při cestě hraničním pásmem. V Šatově navazuje program u pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada. Mimo prohlídky vojenského objektu na návštěvníky čekají zábavně naučná stanoviště na téma opevnění, zbraně, technika, ale také místní krajina, hodnotná především unikátně zachovalými přírodními partiemi nedalekého Národního parku Podyjí, nebo další místní fenomén, kterým je vinařství. Soutěží se mohou účastnit děti i dospělí. Po prohlídce pěchotního srubu a splnění úkolů na stanovištích můžete v Šatově navštívit další památky a akce. Raritou je Malovaný sklep, projít si můžete i sklepní labyrint pana Šušláka ve Sklepní uličce. Zajímavá bude také určitě soutěž malotraktorů domácí výroby, která se uskuteční před obecním úřadem v Šatově,“ láká Roman Řezníček z Technického muzea Brno.

Mimo akci v Šatově připravilo Technické muzeum v Brně program i na další památce.

U vodního mlýna ve Slupi proběhne v sobotu 5. září tradiční akce s názvem Slavnosti chleba. Hlavním bodem programu je přehlídka domácích i zahraničních folklórních souborů. Na zájemce čeká i prohlídka vodního mlýna nebo jarmark s historickými řemesly, výrobou skla ve sklářské peci. Ve vojenské pekárně ze sbírek Technického muzea v Brně bude po celý den nepřetržitě pečen chleba, který bude možné si zakoupit. K připomenutí 70. výročí ukončení 2. světové války bude v obci instalovány i vojenské ležení. Ve Slupi můžete navštívit Muzeum čs. opevnění s lehkých objektem vz. 37 a v nedalekých Oleksovičkách Muzeum zemědělství. Spojení mezi Znojmem, Šatovem a Slupí budou po celý den zajišťovat historické autobusy ze sbírek muzea,“ připomíná Řezníček.