S tuk tukem přes půl zeměkoule, urazil cestovatel Tomáš Vejmola

 

Tuktuk je tříkolka s motorem, která se v zemích jižní a jihovýchodní Asie používá jako taxi. V přední části je motocykl, v zadní jsou sedadla pro dvě až čtyři osoby. Cestu z thajského Bangkoku do Hranic na Moravě, kde žije, s ní urazil cestovatel Tomáš Vejmola. O svém dobrodružném putování v úterý vyprávěl v Městské knihovně ve Znojmě. Mladý muž je přibližuje v následujícím rozhovoru.  

 

Je cestování Vaším koníčkem nebo profesí? 

Jsem sice vyučeným instalatérem, ale tohle řemeslo můžu dělat vždy, kdežto výsada cestovat tu vždy být nemusí.

 

Jak si na cesty a pobyty v cizině vyděláváte?

Dřív to bylo tak, že jsem si doma nebo v zahraničí na cestu nejprve vydělal, a pak jsem vyrazil. Teď díky besedám pro veřejnost, pro firmy a školy, mě tato činnost natolik zaměstnává, že každý den někde vyprávím a do toho ještě píšu druhou knížku, takže teď je to mé živobytí. Je to řehole, ale jsem šťastný, že můžu dělat, co mě baví. Mé příběhy třeba inspirují ostatní vycestovat a poznat svět na vlastní kůži.

 

Vraťme se do Thajska, jak dlouhá byla cesta domů a za dlouho jste ji s tuk tukem urazil?

S tuk tukem, dopravním prostředkem asijských taxikářů, jsem vyjel z thajské metropole Bangkoku přes Myanmar (Barmu), Indii, Nepál, Írán, Turecko a Bulharsko domů do Hranic na Moravě kde žiji. Cesta dlouhá přes 13 000 kilometrů a obrovské množství překážek způsobilo, že jsem domů přijel do roka a do dne, jako v nějaké pohádce. I má knížka „Tomík na cestách – Tuktukem z Bangkoku domů“ má pohádkovou obálku. (úsměv).

Jak drahé takové vozítko je, na co jezdí a kolik kilometrů ujede za hodinu?

Cenu si už nepamatuji, ale moc to nebylo. Můj tuk tuk je japonské značky Daihatsu, který je vyráběný na thajský trh, kde jezdí především jako taxík. Je na benzín, který jsem po cestě občas na prázdných benzinkách našel jen v pet lahvích. Má technický průkaz, jinak by nemohl na silnice.

Nechtěli Vám policisté tuk tuk při kontrolách zbavit?

Pokračování rozhovoru najdete v 7. čísle tištěné podoby Znojemského týdne, který je k dostání n novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.