Sanitky budou moci zasahovat v Rakousku

sanitky

Zatímco dnes ještě sanitka ze Znojma nemůže oficiálně pomoci na rakouské straně zraněnému člověku, za nějaký čas by tomu mělo být jinak. Záchranáři z Jihomoravského a Jihočeského kraje a také z Vysočiny už brzy budou moci zasahovat ve spolkových zemích Rakouska – v Dolním a Horním Rakousku. A naopak. Umožní jim to podepsaná Rámcová smlouva mezi Českou republikou a Rakouskem o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby. Tu minulý čtvrtek ve Znojmě podepsali ministr zdravotnictví  Svatopluk Němeček a náměstek rakouské ministryně zdravotnictví Clemens Martin Auer.

Podepsaný dokument musí potvrdit ještě oba parlamenty, potom budou kraje ladit konkrétní pravidla. „Pevně věřím tomu, že i další nutné administrativní úkony budou v dohledné době vykonány. Kraje Vysočina, Jihomoravský a Jihočeský se musí s Horními a Dolními Rakousy shodnout na konkrétních pravidlech spolupráce. V ujednáních, která uzavřou, se budou muset vypořádat s odlišnostmi systému v obou zemích, s rozdílnou strukturou přednemocniční péče, s otázkami ohledně úhrady a odpovědnosti,“ vysvětlil ministr Němeček.

Za smlouvu je rád i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. „Jsem pyšný na to, že se i díky snaze Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska – díky Erwinu Pröllovi – podařilo po ročních jednáních přesvědčit obě vlády o užitečnosti této smlouvy ČR a Rakouska. Po ratifikaci parlamenty a po uzavření realizačních dohod spolkových zemí a krajů, budou moci neodkladnou pomoc pacientům poskytovat oba záchranné systémy bez ohledu na státní hranici, tedy záchranky pozemní i letecké. Každý jeden zachráněných život v česko – rakouském příhraničí bude stát za toto úsilí,“ zdůraznil hejtman Jihomoravského kraje, jenž ocenil i fakt, že smlouva se podepsala ve vlajkové lodi jihomoravského zdravotnictví, Nemocnici Znojmo.

„Chtěli bychom do budoucna být nemocnicí pro pacienty z obou stran hranic,“ přeje si i ředitel znojemské nemocnice Miroslav Kavka. Ten po slavnostním podpisu smlouvy pozval všechny přítomné aktéry podpisu na prohlídku části nemocnice.