Saul na Hudebním festivalu Znojmo: Jeden z nejkrásnějších životních zážitků

V našem městě a jeho okolí začíná od čtvrtka 11. července do neděle 28. července Hudební festival Znojmo, kdy na netradičních místech zazní klasika, cimbál, jazz i hudba nejrůznějších žánrů. Že Znojmo podle pořadatelů usiluje o to stát se moravským Salzburkem, svědčí nejen program, ale i obsazení letošního ročníku. Jeho hlavní téma – Hudba králů v královském městě, se stalo inspirací pro nastudování a uvedení famózního oratoria Georga Fridrich Händela Saul. Scénické dílo o střetu dvou králů vzniklo přímo ve Znojmě, není hostujícím operním představením žádné divadelní scény. Jako tři nejkrásnější hodiny ve svém životě, i tak popisují nadšení posluchači koncertní provedení oratoria Saul, beznadějně vyprodaného v Praze a Brně. Představení ve Znojmě bude navíc obohaceno o scénické provedení. Návštěvníci festivalu tak uvidí inscenaci připravenou pro nezaměnitelný prostor jízdárny Louckého kláštera. V hlavní roli krále Saula se představí jeden z nejtalentovanějších operních pěvců basbarytonista Adam Plachetka, který je sólistou vídeňské opery i metropolitní opery v New Yorku. V roli Davida vystoupí celosvětově uznávaný německý kontratenorista Andreas Scholl. Dále se představí jeden z nejlepších tenorů současné Evropy Krystian Adam, který zpívá sólové role například s uznávaným hudebním tělesem Il Giardino Armonico. „Na tomto velkolepém, skoro by se dalo říci multi díle, lze nalézt vše, co se v baroku vyskytovalo – varhanní i harfové sólo nebo exotické nástroje jako je zvonkohra. Výrazným prvkem je šestnáctičlenný pěvecký sbor. Kromě osmi sólistů v Saulovi vystoupí i tanečníci. Hlavní role Saula je psychologicky velmi dobře vypracovaná. Oratorium tehdy nemělo konkurenci, a co se týká pestrosti, nemá ani dnes,“ vyjádřil Roman Válek, dirigent doprovázejícího orchestru Czech Ensemble Baroque. Režisérem je Tomáš Pilař, který je autorem návrhu scény. Tvoří ji výjev ze starého Jeruzaléma s okem, kam se budou promítat světelné obrazy. 

Vstupenky na premiéru ve čtvrtek 25. 7., reprízu v sobotu 27. 7. a derniéru v neděli 28. 7. v jízdárně kláštera v Louce lze koupit v předprodeji v Turistickém a informačním centru na Obrokové 10 ve Znojmě, prostřednictvím smstiket nebo na vstupenky@hudbaznojmo.cz, mobil 773 443 238.  Začátky jsou vždy ve 20 hodin. „Z předprodejů už nyní vidíme, že se vstupenky prodávají od Tokia po Montreal. Je to představení s největším diváckým zájmem ze zahraničí,“ komentoval prezident festivalu Ludvík.

Více se o letošním 15. ročníku Hudebního festivalu Znojmo dočtete a jeho program najdete v 28. čísle tištěné podoby Znojemského týdne a v jeho internetové podobě  na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.