Sbírka potravin byla i ve Znojmě

Konzervy, polévky v sáčku, těstoviny, rýži, luštěniny, čaj, kávu odevzdávali do košů nakupující v Kauflandu v dolní části Znojma o víkendu během Národní potravinové sbírky. Zákazníky tohoto supermarketu zakoupené a darované trvanlivé potraviny pak znojemská Charita předá chudým a sociálně slabým rodinám, maminkám s dětmi v tísni, lidem bez domova a v tíživé životní situaci. Sbírka je celostátní a pořádal ji Byznys pro Společnost a Česká federace potravinových bank ve spolupráci s Charitou. „Cílem tohoto projektu je rozvinout diskuzi a iniciovat řešení problematiky nedostatku potravin na jedné straně a jejich plýtvání na straně druhé,“ vysvětlují pořadatelé.

Koš kam můžete odevzdat trvanlivé potraviny celoročně, má Charita ve dvou znojemských prodejnách obchodního řetězce Enapo, a to na Slepičím trhu a na sídlišti v Příměticích.

Akce se uskutečnila v téměř v 90 městech České republiky. Na sbírce spolupracovalo zhruba 2 000 dobrovolníků, což je dvojnásobek loňského počtu. Sbírka se snaží reagovat na skutečnost, že v Česku je 15 % obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením. Podle údajů OSN lidé vyhodí ročně až 1,3 miliardy tun potravin, což je celá jedna třetina toho, co se vyprodukuje. Ve vyspělých zemích vyhodí člověk průměrně 95 až 115 kg jídla ročně, v rozvojových pak 6 až 11. Na Čechy připadá asi 730 tisíc tun potravinového odpadu za rok, což je v přepočtu na jednoho obyvatele 70 kilogramů. Většina vyhozeného jídla je ale přitom ve stavu, kdy se může bez problému sníst. Průměrnou rodinu s dětmi stojí takové nehospodaření zhruba 20 tisíc.

foto

Koš na potraviny je celoročně na Slepičím trhu.

sbírka potravinFOTO: OCH Znojmo