Schneiderová: ve StarDance jsem vyhrála sama nad sebou

Schneiderová 1

Jen asi hodinu a půl strávila hvězdná taneční dvojice StarDance Jitka Schneiderová a Marek Dědík na plese města Znojma. Časově velmi vytížená herečka a znojemská rodačka si z Prahy jen odskočila, aby ve společenském sále Dukly zatančila za nadšeného potlesku diváků. Potom ještě chvíli poseděla s rodiči a musela odjet zpět.

Herečka vloni natočila netradiční filmovou komedii Petra Zelenky „Ztraceni v Mnichově“, účinkuje v pražském divadle Studio 2, v televizi ji kromě pohádek vidíme v televizních filmech a seriálech. Jitka Schneiderová si své soukromí chrání a rozhovorů novinám a časopisům mnoho neposkytuje. Přesto si udělala na plese o přestávce mezi svými tanečními vystoupeními několik minut, aby zodpověděla na otázky pro čtenáře našeho týdeníku.

V jednom z rozhovorů jste uvedla, že jste si se svým tanečním partnerem ve StarDance Markem Dědíkem hrozně užívali, ale přesto jste rádi, že máte vystoupení za sebou, co má větší váhu?

Je to tak že převažovalo, že jsme si tanec strašně užili. Ta věta byla napůl myšlená ve vtipu, a to jenom proto, že jsme byli obrovsky unavení. V letošní Star Dance bylo deset soutěžních vystoupení, zatímco v jiných ročnících je jich osm, a únava se samozřejmě sčítá. Podle mě je osm vystoupení ideálních, deset už je na hraně.

StarDance si vás vybrala nebo to bylo naopak?

Někdy začátkem květnu mně zavolali z České televize, zda bych přijala nabídku účinkovat ve Star Dance a já ji ráda přijala. Myslím, že to na mně bylo i vidět (úsměv).

Měla jste možnost zasahovat do výběru tanců?

Dramaturgie každého soutěžního večera i pořadí tanců je předem dáno, ale choreografii tanců dělají naši partneři, profesionální tanečníci, podle toho co v tanci dokážeme a zvládneme. V jednotlivých kolech pak postupují podle toho, co se dokážeme my neprofesionálové naučit.

Které kostýmy se vám líbily nejvíc, a mohla jste ovlivnit jejich vzhled?

Měla jsem ráda kostým na waltz a valčík, super kostým jsem měla na čaču nebo na Jacksonovu píseň a krásný džajf. Mohu říci, že všechny moje šaty, které navrhovala profesionální kostýmní výtvarnice Zuzana Straková, byly moc pěkné. Oblečení jsme mohli konzultovat a my jsme se vždycky domluvily okamžitě.

Mrzí vás to, že jste byli s partnerem Markem Dědíkem druzí, přestože jste měli od poroty moc pěkné hodnocení?

Ne, protože jsme s Markem tušili, že to tak dopadne. Ono to tak dopadá každý rok (úsměv).

V podstatě jsme stejně vyhráli, já sama nad sebou, a tím, co všechno jsem se naučila. StarDance není jenom o tanci, ale on to byl i obrovský tlak živého přenosu i medií. A dostali jsme ohromnou pozitivní vlnu od diváků a celou dobu jsme cítili velkou podporu. A chci moc všem, kteří nám poslali hlasy poděkovat. My bychom opravdu sami takhle daleko nedošli.

Neměla jste někdy chuť s tím „seknout“?

Ne nikdy, mě to hrozně bavilo.

Soutěž jste vystihla, když jste řekla, že pětiměsíční dřinu musíte zúročit v jedné a půl minutě při vystoupení…

Byla jsem občas dost unavená, ale příjemně. Lidé si často myslí, že je to stejné jako při představení v divadle, ale to je velký omyl. Tanec je úplně něco jiného. Když začaly od října přenosy tak jsme denně čtyři až pět hodin trénovali, a už od srpna jsme měli intenzivní tréninky čtyřikrát týdně, na nich jsem začínala od základních kroků. Když jsme postupovali, tak jsme měli třeba tři a půl dne na to, abychom se naučili nový tanec. Nic se nenacvičovalo takzvaně do foroty. Byl to velmi náročný, ale kouzelný projekt. Asi mám fyzické i psychické dispozice k tomu, že jsem nácvik i vystoupení vydržela (smích).

Jak to všechno přijali vaši rodiče?

Báječně. Byli šťastní, moc mi fandili a přijeli na jeden živý přenos na Barrandov ze Znojma do Prahy.

Úspěch máte i v herecké profesi. Vloni natočený film „Ztraceni v Mnichově“ byl navržen na Českého lva …

Film má celkem patnáct nominací a já jsem za režiséra Petra Zelenku opravdu šťastná. Film je vážně za poslední roky, co tady vzniklo, jeden z nejlepších. Běžte se podívat, je to vtipný a chytrý. Skvělá kombinace. Moje nominace za vedlejší ženský herecký výkon mě potěšila. Je to takový bonus s vtipnými konsekvencemi mé spolupráce s Petrem Zelenkou a producentem Ztraceni v Mnichově Davidem Ondříčkem.

Co je pro vás lepší, mít stálé angažmá v divadle nebo být na „volné noze“ jako jste nyní?

Každé má svoje klady a zápory. Myslím si, že v tom mladším věku je lepší když se někde chvíli zabydlíte a něco se kontinuálně naučíte. Já bych už ale do angažmá nenastoupila, i když svoboda je vykoupená i nelehkými pracovními chvílemi.

Co byste dělala, kdybyste nebyla herečkou?

Nevím, ale asi bych se věnovala psychologii, protože mě vždy zajímalo chování lidí a vztahy mezi nimi.

f