Sběratelka z Krhovic proměňuje staré kočárky na nové

Ujíždí 2

Jen o rozbité, potrhané a rezavé kočárky se zajímá pětašedesátiletá sběratelka Zdeňka Vítková z Krhovic. Kupuje je na internetu, dostává je od známých a příbuzných. Doma jim s manželem Zdenkem vrací původní krásu a eleganci. V její sbírce najdete proutěné „kukaně,“ „péráky“ i kočárky na panenku. „Manžel nejprve kovové části kočárku obrousí a nechá je opískovat, spraví nebo vyrobí nová kolečka. Já jej vyčistím a na kostru ušiju nový potah včetně čalounění, pokud tam původně bylo. Baví mě renovovat ty staré, které jsou již na vyhození,“ přiblížila svou vášeň paní Zdeňka.

Nejstarším exemplářem v její sbírce, která čítá na sedmdesát kusů, je kočárek z přelomu osmnáctého a devatenáctého století, nejmladší je Liberta ze sedmdesátých let minulého století. Doma má i dětskou postýlku s rokem výroby 1930. V jednom kočárku vozili své děti zámečtí páni na zámku v Náměšti nad Oslavou a současný majitel se rozhodl jej prodat. Unikátním kouskem je i kočárek značky Silver Cross s většími koly, který byl vyroben v Anglii. Seniorka se této zálibě věnuje čtyři roky. Kromě kočárků sbírá i ……

Více se dočtete v tištěné podobě 35. čísla Znojemského týdne, který najdete od pondělí 28. srpna na novinových stáncích.

 

Ujíždí 1  Ujíždí 3

 

Ujíždí 4