Silničáři vypisují soutěž na stavbu obchvatu

Tisíce osobních a nákladních aut zatěžují denně průtah Znojma v době uzavírky Rooseveltovy ulice, která je kvůli opravě mostů nad železnici částečně uzavřena. Provoz soustředěný na hlavním tahu nekomplikuje život jen Znojmákům, ale i obyvatelům okolních obcí. „Za měsíc projede přes Kuchařovice přes 200 tisíc aut. Doprava se v naší obci od letošní březnové uzavírky ve Znojmě zvýšila zhruba o třetinu. V Kuchařovicích byl před několika lety překročen limit hlučnosti a je logické, že nyní bude ještě vyšší,“ konstatoval starosta Kuchařovic Lubomír Mlejnek. Podobně jsou na tom i Suchohrdly u Znojma.

Obyvatele Znojma a sousedních obcí trápí nejen hluk, ale i prašnost a vzduch znečištěný výfukovými plyny. Řešením je přesměrování tranzitní dopravy mimo střed města na obchvat, který se plánoval už od roku 1962. V posledních letech jeho výstavbu zdržely obstrukce znojemského spolku Obchvat.

Ředitelství silnic a dálnic v nejbližších dnech vypíše výběrové řízení na firmu, která postaví část obchvatu od únanovské křižovatky po kasárenskou křižovatku v délce tři a půl kilometru. „Zadávací dokumentace byla minulý čtvrtek projednána v Centrální komisi Ministerstva dopravy. Stavební náklady bez daně představují zhruba 360 milionů korun,“ informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký. Doplnil, že stavba celého obchvatu, včetně vybudování silnice do Hatí, byla výpočtem metody HDM-4 vyhodnocena jako ekonomicky efektivní a byla touto komisí rovněž schválena.

Dostavbě druhé části znojemského obchvatu by nemělo již nic bránit. Senát Nejvyššího správního soudu zamítl minulý měsíc kasační stížnost znojemského spolku Obchvat proti této stavbě. Spolek se stížností bránil proti zamítnutí žaloby, kterou podal ke Krajskému soudu v Brně.

Pro obchvat jsou jednoznačně i okolní obce. „Trasa obchvatu se zčásti přesunula na katastr Kuchařovic a majitelé orné půdy kvůli jeho výstavbě prodali svá pole. Měla totiž původně vést jen na znojemském katastru, ale to by znamenalo likvidaci téměř všech zahrad u nemocnice. Změnou trasy zůstala část zahrad zachována. Kuchařovickým vlastníkům jsem tehdy argumentoval tím, že jde o veřejně prospěšnou stavbu, která odlehčí dopravu jak ve Znojmě, tak v Kuchařovicích. Jak vidíme, obchvat dodnes nestojí kvůli obstrukcím několika obyvatel Znojma. Vlastníci pozemků mi to dodnes vyčítají,“ uvedl Mlejnek. V Kuchařovicích, Suchohrdlech a v Příměticích pomůže snížit hluk z dopravy rekonstrukce průtahů, které by v těchto obcích měly proběhnout nejpozději do roku 2017.