Silvestr a nový rok: Rvačky, zatoulaní psi i ztracené věci

Zatímco hasiči a policisté hodnotí oslavy silvestra a Nového roku na Znojemsku jako poklidné, kdy se nestaly žádné vážné události, strážníci Městské policie ve Znojmě řešili během těchto dvou dnů 66 případů, mezi nimi byly i konflikty, potyčky a stížnosti. Jen několik minut po silvestrovské půlnoci přijal velitel stálé služby strážníků oznámení o vzájemně se napadajících mužích před podnikem La Rutyka na ulici 17. listopadu. Na místo ihned vyjela motohlídka. „Ve chvíli jejího příjezdu k ničemu nedocházelo, ale sotva strážníci popojeli pár metrů kolem podniku, uviděli, jak muž začal pěstmi napadat druhého muže. Oba upadli na zem a v potyčce pokračovali. Strážníci výtržníky okamžitě od sebe odtrhli. Na místo dorazila i druhá motohlídka. Protože v předchozí potyčce byla zraněná i šestnáctiletá dívka, na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu,“ popsala preventistka Městské policie Znojmo Eva Smutná.

K další potyčce došlo na Nový rok ráno, opět na ulici 17. listopadu, kdy se mezi sebou napadalo několik osob. Strážníci ze skupinky ztotožnili sedmadvacetiletého muže, který krvácel z úst a sdělil, že byl napaden neznámým mužem. Ale jeho sedmadvacetiletá přítelkyně označila za útočníka vedle stojícího muže. Totéž potvrdili i další dva svědci, kteří stáli opodál. Oba incidenty, které zaznamenala kamera, byly předány policii.

Strážníci během silvestra a Nového roku odchytili pět zatoulaných psů, z toho tři odvezli do útulku, dva psi vrátili jejich majitelům. Lidé jim odevzdali dvě peněženky, kabelku s peněženkou, mobilní telefon a klíče, které našli. Některé věci si jejich majitelé již osobně převzali.

Petardy hodili do odpadkových košů

Městští policisté přijali ve Znojmě sedm stížností na zábavnou pyrotechniku. Do dvou odpadkových košů ji vhodili vandalové. Koše se zcela roztříštily a kusy z nich se rozlétly po okolí. Třetí nádobu ukopli ze stojanu.

Opilí nechtěli vystoupit z autobusu

Strážníky musel přivolat řidič autobusu městské dopravy kvůli dvěma mužům, kteří nezaplatili jízdné. Navíc byli přiopilí a nechtěli z autobusu vystoupit. Když hlídka přijížděla na místo, jedenašedesátiletý a třicetiletý muž již byli venku a šli po chodníku. „Řidič autobusu nepožadoval žádné řešení a odjel po své trase dál. Strážníci provinilcům vysvětlili, jakým způsobem se cestuje v jejich věku autobusem,“ sdělila preventistka městské policie. Poznamenala, že během těchto dvou dnů řešili i jeden kuriózní případ. Obrátil se na ně muž, který měl obavu o svoji šestaosmdesátiletou maminku. Žena již dva dny nezvedala telefon. Hlídce městské policie po zazvonění otevřela překvapená seniorka, která byla zcela v pořádku. Jako důvod uvedla, že nezvládá ovládat mobilní telefon.

Hasiči vyjeli jen na Nový rok po druhé hodině v noci k rodinnému domu v ulici Na Kopečku ve Znojmě, kde byl ohlášen únik plynu. „Měřením jsme však nezjistili nebezpečné koncentrace,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Filip Venclovský.