Sisa Feher na JazzFestu: Zpěv je o prožitku i technice


Slovenská skladatelka a zpěvačka Sisa Feher s výrazným hlasem zpívala v pátek na JazzFestu ve Znojmě. Za doprovodu tria Fehero Rocher představila nejen jazz, ale kromě vlastních skladeb osobitě ztvárnila i slovenské lidovky a halekačky a nevyhýbala se ani rocku, folku či swingu.

Zpěvačka patří k mladým nadějím současné alternativní scény. Pochází z východního Slovenska, z Košic. Zpěv studovala v Praze, na Vyšší odborné škole s jazzovým zaměřením při konzervatoři Jaroslava Ježka. Po koncertě jsme ji pozvali k rozhovoru.

Jak se Vám zpívalo ve sklepení U císaře Zikmunda na Horním náměstí ve Znojmě?

Byli jsme tím místem očarováni, je to nezapomenutelný prostor. Hrálo a zpívalo se tam super a k tomu ještě skvělé publikum.

Jak se vám daří zvládnout tolik hudebních žánrů?

Když zpívám, tak se s písní vždy ztotožním a prožívám její děj i atmosféru, která z ní vyzařuje. U vlastních skladeb je to ještě jednodušší, protože je v nich kus mě. A přeskakování od jednoho žánru k druhému mi nevadí, naopak mě baví.

Prozradíte něco z péče o Váš hlas, pijete Vincentku?

Na etiketě této minerální vody bylo jednu dobu napsáno, že je na alkoholové excesy (smích). Kdysi jsem měla problémy s hlasem, ale na vyšší hudební škole, kde jsem studovala zpěv, jsem měla vynikající učitelku na techniku zpěvu Hanu Peckovou. Ta mi úvodem s nadsázkou řekla, že s technikou, kterou mě naučí, mohu pít, kouřit a ponocovat jak chci a stejně budu dobře zpívat. Když se ji naučíte, pak vás už nic nesvazuje. Myslím, že to, co se s naším tělem (tedy i hlasem) děje, je založeno více ……..

Další otázky a odpovědi rozhovoru najdete v 5. čísle tištěné podoby Znojemského týdne.