Školáci obědvají v zeleno-modro-oranžové

 

skolaci-obedvaji-1a

 

Do společenské oranžové, přátelské modré, pohodové zelené a chuť k jídlu povzbuzující červené jsou laděné barvy v nové jídelně a v kuchyni znojemské Základní školy Prokopa Diviše v Příměticích. Všechny čtyři barvy tvoří veselé kombinace na stěnách, obkladech, židlích a dokonce i na velkých nástěnných hodinách.

Dvě kuchařky a čtyři pomocné kuchařky v kuchyni denně uvaří průměrně 460 obědů pro školáky, učitele i zájemce z Přímětic a připraví na 150 svačin, které děti snědí o velké přestávce. „Přestože na jídelníčku máme často zeleninové saláty s těstovinami nebo kus-kusem a další zdravá jídla, děti ze všeho nejvíc milují omáčky, rajskou a svíčkovou. Taky si rády pochutnají na tvarohových, makových a povidlových buchtách,“ prozradila vedoucí kuchařka Jarmila Tejralová.

Slavnostního otevření zrekonstruované školní jídelny se zúčastnili žáci čtvrtých tříd, kteří také jako první „v novém“ poobědvali. Pásku za zřizovatele přestřihli znojemský místostarosta Jan Blaha a vedoucí kuchyně Magda Jelínková. „Žákům bych rád popřál, aby se jim v nových prostorách líbilo a aby jim tu i chutnalo. Získanou energii můžete přetavit do chuti učit se, čímž se ještě zkvalitní výsledky a úspěchy školy. Kuchařkám přeji, aby se jim v nové kuchyni dobře vařilo,“ uvedl Blaha.

Řemeslníci během prázdnin položili v jídelně novou podlahovou krytinu a obložili stěny, je tu nový mobiliář i osvětlení. Autorkou návrhu interiéru je architektka města Iveta Ludvíková, která použila veselé a hravé barvy blízké dětem. Ve školní kuchyni jsou nové obklady, podlaha včetně vnitřní kanalizace, nový vodovod i vzduchotechnika. Rozsáhlou modernizací prošlo i vybavení kuchyně. Nové jsou linky pro výdej obědů, mytí nádobí, strávníci mají nové nerezové nádoby na nápoje. Kuchařky si například pochvalují, že kohoutky s vodou jsou zavedeny až ke sporákům, takže při vaření jim odpadá pracné dolévání vody do hrnců v kbelících. Celkové náklady rekonstrukce vyšly na 5,7 milionů korun.

 

skolaci-obedvaji-2

 

skolaci-obedvaji-7      skolaci-obedvaji-5

skolaci-obedvaji-4     skolaci-obedvaji-10