Slovanskou epopej skládá ze 150 tisíc puzzlů

Slovankou epopej 1Přemožitelka několika rekordů ve skládání puzzle a sběratelka Anna Počarovská z Miroslavi se pustila do dalšího projektu. Složila z puzzle první z dvaceti obrazů cyklu slavné Slovanské epopeje Alfonse Muchy, které budou vystaveny ve zrekonstruovaném miroslavském zámku.
Sběratelka je držitelkou světového rekordu – před čtyřmi lety se skupinou padesáti nadšenců vytvořila barevný obraz Dvojitá retrospektiva složený za 64 hodin z  více než 32 tisíc dílků puzzle. O rok později se s jedenatřiceti lidmi pustila do skládání velkoformátových fotografií města Miroslav, které měly více než 52 tisíc dílků. Loga a názvy sponzorů zde umístěné nebyly samoúčelné. Jejich dary nejenže pokryly náklady na celou akci, ale pořídilo se za ně pódium na kulturní a společenské akce v  Miroslavi. V roce 2007 se stala držitelkou titulu Rekordman roku, který jí udělila pelhřimovská agentura Dobrý den. O rok dříve zlomila další dva rekordy – ve skládání puzzle jedním člověkem a na čas. O jejích koníčcích a především o jejím originálním nápadu je následující rozhovor.
Proč jste se rozhodla vytvořit z puzzle Slovanskou epopej?
Téměř všech asi šedesát obrazů z  puzzle bylo až do loňského podzimu dva roky vystaveno v  bývalém miroslavském statku. Město mi nyní nabídlo možnost je vystavit na miroslavském zámku, který právě prochází rekonstrukcí a bude otevřen veřejnosti. Chtěla jsem, aby zámek při svém slavnostním otevření nabídl něco originálního, co bude turisticky atraktivní a přitáhne tak další návštěvníky do našeho města. A napadla mě Slovanská epopej. Začala jsem zkoumat autorská práva a zjistila jsem, že ta již vypršela. Trvají po dobu sedmdesáti let po autorově smrti a Alfons Mucha zemřel v  roce 1939, což je již sedmdesát šest let.
Jak jste získala předlohu?
Kvalitní fotografie Muchových pláten ve velmi dobrém rozlišení mně poskytlo Městské kulturní středisko v  Moravském Krumlově, kde byla Slovanská epopej donedávna vystavena. Snímky jsem zaslala do tiskárny, která podle nich vyrábí barevné puzzle. Vytvořila jsem z nich první obraz Muchova cyklu – Český král Přemysl Otakar II. před kaplí vítající své hosty, který umělec namaloval v  roce 1924. Ten můj je zhruba o polovinu menší než originál, má rozměr dva krát dva metry. Stejně velké budou i ostatní obrazy, to proto, aby se při stěhování vešly do dveří.
Jak si tiskárna poradila barvami ve srovnání s originálem?
Barevnost není úplně přesná, historické obrazy mají patinu, chybí jim ostrost. Tisk na lesklý papír je o něco jasnější, ale zase ne moc. Slovanskou epopej 2

 

Celý rozhovor ve vydání Znojemského týdne z 2. února 2015