Smečka: Pěstírny marihuany, extáze i samopal

Dvě velkopěstírny marihuany s více než 40 kilogramy předsušeného konopí, 631 velkých rostlin, 150 tablet extáze i samopal s náboji, nedávno zabavili celníci během akce ‚Smečka‘. Kromě toho zajistili dvě osobní auta, šestery hodinky za přibližně 100 tisíc a 40 tisíc korun. Zadrželi také 11 osob s bohatou trestní minulostí.

První informace o nelegálním obchodu s marihuanou získalo Protidrogové oddělení Celní správy České republiky vlastním operativním pátráním letos koncem února. Na konci března již celníci zahájili trestní prověřování. Mělo jít o skupinu z Brna a okolí, která spolu s dalšími organizovala výrobu, distribuci a prodej marihuany nejen u nás, ale zřejmě i do zahraničí. Celníci zjistili, že šlo o 11 osob. „Čtyři z nich jsou v současné době ve vyšetřovací vazbě a ostatní jsou stíháni na svobodě. V sedmi případech se jednalo o nebezpečné recidivisty, kteří se v minulosti již několikrát dostali do střetu se zákonem z důvodu propagace fašismu, pravicového extremismu, loupeží a jiné násilné trestné činnosti,“ informovala mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková Vzhledem k rozsahu akce s celníky spolupracovala také Národní protidrogová centrála a zásahová jednotka jihomoravských policistů. Na Znojemsku a na Vyškovsku byly zlikvidovány dvě venkovní pěstírny konopí, proběhlo šest domovních prohlídek a pět prohlídek jiných prostor. Zadrženým hrozí osmi až dvanáctiletý trest i propadnutí majetku.

Zprávu najete také v tištěné podobě 43. čísla Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové verzi na https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-d2172728.htm.